Prodhimi i automjeteve elektrike – Kina, e pa konkurrueshme!

E mërkurë, 05 December 2018 14:58

Prodhuesit kinezë prodhuan 99% të autobusëve elektrikë të shpërndarë globalisht nga 2014 në 2017. Një projekt kombëtar për të zëvendësuar miliona taksi, autobusë dhe kamionë me benzinë ​​në modele të reja elektrike është duke rritur ambiciet e Kinës për të udhëhequr ndryshimet globale në transportin me bateri.

Shenjat e progresit tashmë mund të gjenden në rrugët amerikane dhe kineze në formën e autobusëve dhe kamionëve elektrikë të ndërtuara nga krijuesit kinezë. Sipas Independent, kur është fjala për tregun komercial të automjeteve elektrike, Kina është e vetmja në garë, janë të gjithë prodhues kinezë.
Automjetet elektrike janë në qendër të strategjisë industriale të Pekinit në 2025, e cila kërkon që prodhuesit të arrijnë suksesin jashtë vendit në teknologjitë e ardhshme.Kina gjithashtu po bën përparime në miratimin e makinave elektrike: 746,000 janë shitur brenda vendit në periudhën janar-tetor, krahasuar me 114,000 automjete elektrike komerciale. Por, ndërsa miratimi i automjeteve elektrike të pasagjerëve në masë të madhe varet nga kërkesa e konsumatorit, në hapësirën tregtare, autoritetet kineze dhe firmat shtetërore të transportit mund të nxisin marrjen.
Në qendrën jugore të teknologjisë së Kinës në Shenzhen, për shembull, të gjitha autobusët dhe taksitë do të jenë elektrike deri në fund të këtij viti, me subvencione bujare. Një prodhues autobusësh merr deri në 25,900 dollarë  stimuj për mjetin e shitur. Kina shpenzoi më shumë se 48 miliardë dollarë subvencione të automjeteve elektrike nga 2009 në 2017, sipas Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, një institut studimesh amerikane, ndonëse subvencionet do të përfundojnë në vitin 2020.
Kompanitë amerikane gjithashtu po blejnë makina elektrike kineze. Në nëntor, FedEx tha se do të shtonte 1000 kamionë të shpërndarjes elektrike të ndërtuar nga prodhuesi i bazuar në Hangzhou në Kaliforni. Megjithatë, plumbi i hershëm i krijuesit kinez nuk mund të zgjasë. Markat e huaja komerciale të automjeteve, si Volkswagen, Scania dhe Volvo, dominojnë shitjet me vlerë të lartë të kamionëve dhe furgonëve me gaz në Kinë, dhe shumica po zhvillojnë modele elektrike për shitje në vend.
Ndërkohë, krijuesit e makinave të huaja dhe vendas po rreshtohen për të zhvilluar taksi elektrike të gjeneratës së ardhshme për sektorin masiv të makinave në Kinë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Të gjithë sytë nga Dusseldorfi, Shqipëria ëndërron kualifikimin përballë Spanjës

Sport

Të gjithë sytë nga Dusseldorfi, Shqipëria ëndërron kualifikimin përballë Spanjës

  Mbrëmja e Dyseldorfit është një takim me historinë për Shqipërinë, që sot mund të kalojë kufijtë e vetvetes me një kualifikim të mundshëm për në fazën me eliminim direkt të...

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

Sport

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

      Shqipëria luan këtë të hënën ndoshta ndeshjen më të rëndësishme të historisë së saj. Kuqezinjtë përballen në Euro 2024 në sfidën e tretë në grup me Spanjën e kualifikuar, duke...

Tifozët shqiptarë janë kampionët e birrës/ Bien nga froni anglezët

Sport

Tifozët shqiptarë janë kampionët e birrës/ Bien nga froni anglezët

Ky është Europian rekordesh për shqiptarët.   Kur ishte menduar se si zakonisht, rekordin për konsumin e birrave do e shënonin anglezët apo skocezët, panorama ka ndryshuar.     Sipas gazetës gjermane, Waltroper Zeitung, kampionët...