×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

Tronditëse/ KLSH deklaron: Gjatë vitit 2017, janë vjedhur 826 milionë euro

Hënë, 02 Prill 2018 14:17

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka arritur në konkluzionin se gjatë vitit 2017, janë vjedhur 826 milionë euro, ku përfshihen edhe dëmi ekonomik i shkaktuar nga veprime të papërgjegjshme të administratës , kundër interesave të përbashkëta të shqiptarëve.

Sipas KLSH, vjedhjet më të mëdha janë bërë në dogana, tendera, dhe koncesione.

Në një tjetër raport, Kontrolli i Lartë i Shtetit konstaton: “Në total efektet negative në buxhetin e vitit 2016 llogariten në vlerën 109,546 milionë lekë ose 820 milionë euro”.

Gjatë vitit 2016, dëmet më të mëdha janë shkaktuar nga dhënia me qira e pronave publike si dhe tenderat. Këto dy skema vënë rreth 60 % e vjedhjeve në total. Vjedhje të tjera të mëdha janë shkaktuar me pagat dhe nga Albpetrol.

Rekordi i vjedhjeve dhe shpërdorimeve është shënuar në vitin 2015, kur nisi të zbatohet skema mafioze e koncesioneve.

Gjatë këtij viti vjedhjet kapën shifrën rekord 919 milionë euro. Nga auditimet e ushtruara gjatë vitit 2015, sipas KLSH, janë konstatuar parregullsi dhe shkelje financiare, në të ardhurat dhe në shpenzimet e kryera, me dëm ekonomik në shumën totale prej 125,763,051 mijë lekë, si dhe shkelje të disiplinës financiare me ndikim negativ në perfomancën e subjekteve të audituara, në shumën totale prej 35,312,076 mijë lekë (ose 257.7 milionë euro).

Megjithatë, vjedhjet vazhdojnë edhe në këtë moment pothuajse në çdo zyrë të shtetit shqiptar. Paralel me vjedhjet, vazhdon edhe propaganda qeveritare.

Modifikuar më Hënë, 02 Prill 2018 14:27
Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...