×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

Histori personale/ Autizmi, Jamarbëri nuk avancon, por… vrapon!

Hënë, 02 Prill 2018 17:11

Një histori inspiruese dhe e bukur si ajo e Jamabërit …

Jamarbër Hoxha, sot 7 vjeç është fëmijë me probleme të spektrit autik.Falë përkushtimit të të dy prindërve dhe terapive intesive, Jamarbëri ka përparuar shumë .

Jamarbëri sot  në mënyrë instiktive  rrëmbeu mikrofonin për ta intervistuar vetë të atin.

“Përshëndetje, .. babush ti je babi më i mirë. Jam i lumtur që ti ke pasur sukses, që ti je i gëzuar, kjo është fantastike”, thotë Jamarbëri.

Teksa rrefehej para të birit, Kujtim Hoxha ngriti shqetësimin për qindra prindër të tjere të cilët nuk kanë mbështetje financiare dhe se duhet të përballen me tarifat e psikologëve privatë

Për sa kohë shërbimet shtetërore për këta fëmijë janë minimale .
“Më vjen keq se si politikanë që kanë problemin tim nuk e ngrënë zërin njëherë për autizmin”, thotë Kujtimi.

Babai i Jamarbërit në shembullin e të birit u jep kurajo prindërve që përballen me fëmijë me probleme të spektrit autik .
“Autizmi nuk është tabu …..Jamarbëri nuk avancon, por vrapon”, thotë ai.

1 në 68 fëmijë lind me probleme të spektrit autik. Duke iu bashkuar nismës së bashkisë, këta dy prindër kanë dhuruar dhjetë pemë për të rritur ndërgjegjësimin për fëmijët me pobleme të spektrit autik. /TCH

Video

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...