Golem: IKMT dhe Policia fillojnë shembjen e katit të dytë të resortit 'Prestige'

Saturday, 03 December 2022 11:24

Gazetarja e SYRI TV raportoi nga vendi i ngjarjes se sipas burimeve jozyrtare, fjala është se do të shembet vetëm hoteli, godina, ndërkohë që ajo është e rrethuar nga shtëpiza të vogla. Nëse godina do të shembet me tritol, atëhërë me siguri do të ketë edhe dëme në këto ambiente të tjera të të njëjtit resort.

Zyrtarisht nuk dihet kur pritet të hidhet në erë godina, pasi për të tretë ditë vazhdohet të hapen vrima për vendosjen e eksplozivit në themelet e saj.
 
 

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit, IKMT, zbarkoi të enjten në Golem duke larguar punonjësit dhe pushuesit e resortit luksoz “Prestige” nga godina me njoftimin se do të fillonin shembjen e tij. Shembja nisi menjëherë.

Resorti është pronë e Irfan Hysenbelliut, pronar i grupit mediatik “Focus Group” që përfshin televizionin News24, portalin Balkanweb dhe gazetën Panorama.

Në fillim të këtij viti, këtij resorti iu dha goditja e parë, kur në prani të pushuesve të shumtë që kishin prenotuar pushimet e tyre, fadromat e IKMT shembën pishinat.

Pronarët e resortit dhe mbrojtësit ligjorë të tyre deklaruan si atëherë, ashtu edhe tani, se vendimi ishte i paarsyetuar dhe i paargumentuar ligjërisht, i fshehur pas termit “rikthim i ligjshmërisë”. Asnjë dokument zyrtar nuk është paraqitur publikisht për arsyet e shembjes së pronës me vlerë rreth 30 milionë euro.

Nga analistët, mediat, opinioni, sulmi kundër bizneseve të z. Hysenbelliu është një hakmarrje e qartë politike e Kryeministrit Edi Rama, për shkak të politikës editoriale të mediave të grupit, kritikave kundër qeverisë dhe denoncimit të aferave të rënda korruptive të saj

Login to post comments

Lajmet e fundit

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Politikë

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Kandidati i Partisë Demokratike i dalë nga primaret për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi është takuar me akademikun e mirënjohur Apollon Baçe. ‘Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur...

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Politikë

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Në Shqipëri, zhvillimi me shpejtësi vitet e fundit i sektorit të turizmit dhe atij të ndërtimit ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë specialistë dhe punonjës të kualifikuar, që...

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

Politikë

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

  Kandidati i koalicionit opozitar "Bashkë Fitojmë" për bashkinë e Kurbinit, Behar Haxhiu, ka falenderuar mbështetësit dhe bashkëqytetarët për pritjen e zjarrtë që i rezervuan kryetarit të PD, Sali Berisha.  Ai shkruan...