×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

SEANCA LIVE/ Fati i 23 protestuesve të arrestuar, ja vendimet e Gjykatë

E mërkurë, 04 Prill 2018 14:39
Foto ilustruese Foto ilustruese

Gjykata e Tiranës pritet që nga momenti në moment të japë vendimin për 23 protestuesit e arrestuar pas ngjarjeve të dhunshme në Kukës. Trupi gjykues u tërhoq për të vendosur edhe ‘fatin’ e të arrestuarve, ku për 11 prej tyre prokuroria ka kërkuar ‘arrest me burg’ dhe pak minuta më vonë rinisi seancën. Ndryshe nga seanca, masa e sigurisë për secilin prej 23 të arrestuarve do të jepet në prani të kamerave.

VENDIMI I GJYKATES
Ahmet Tobli, ndalimi i ligjshëm, masa “detyrim paraqitje”, urdhërohet lirim i menjëhershëm
Lulëzim Popa, ndalim i ligjshëm, masa “detyrim paraqitje”, urdhërohet lirim i menjëhershëm
Sajmir Trota, ndalim i ligjshëm, masa “detyrim paraqitje”, urdhërohet lirim i menjëhershëm
Lefter Rexhmati, ndalim i ligjshëm, masa “detyrim paraqitje”, urdhërohet lirim i menjëhershëm
Adem Duraku, ndalimi i ligjshëm, masa “detyrim paraqitje”, urdhërohet lirim i menjëhershëm

vijon….

EMRAT E 23 TE ARRESTUARVE
– Rasim Koloshi, 23 vjeç, banues në Kukës.

– Rasim Onuzi, 38 vjeç, banues në fshatin Nangë, Kukës.

– Florin Onuzi, 35 vjeç, banues në fshatin Nangë, Kukës.

– Shaban Selmani, 60 vjeç, banues në Kukës.

– Zenel Matmuja, 48 vjeç, banues në Kukës.

– Adem Duraku, 59 vjeç, banues në fshatin Morinë, Kukës.

– Xhevahir Gashi, 33 vjeç, banues në fshatin Nangë, Kukës.

– Armand Ademaj, 28 vjeç, banues në Kukës.

– Edmond Matmuja, 21 vjeç, banues në fshatin Pobreg, Kukës.

– Elton Cengu, 39 vjeç, banues në Kukës.

– Lefter Rexhmati, 38 vjeç, banues në fshatin Bushat, Kukës.

– Shpetim Toda, 44 vjeç, banues në Kolsh, Kukës.

– Xhevahir Hereni, 51 vjeç, banues në Kukës.

– Shemsi Trota, 54 vjeç, banues në Shtiqen, Kukës.

– Vasil Laçi, 31 vjeç, banues në Kukës.

– Lulëzim Uka, 33 vjeç, banues në Kukës.

– Ervis Oruçi, 25 vjeç, banues në Kukës.

– Ardit Alidini, 21 vjeç, banues në Kukës.

– Fatos Harulla, 33 vjeç, banues në Kukës.

– Sajmir Trota, 33 vjeç, banues në Kukës.

– Lulzim Popa, 60 vjeç, banues në Kukës.

– Shkelqim Vata, 42 vjeç, banues në Surroj, Kukës.

– Abdi Haziraj, 49 vjeç, banues në Kukës.

EMRAT E PERSONAVE QE ESHTE KERKUAR ‘ARREST ME BURG’
-Xhevahir Hereni, 51 vjeç, banues në Kukës.
-Elton Cengu, 39 vjeç, banues në Kukës
-Florin Onuzi, 35 vjeç, banues në fshatin Nangë, Kukës.
-Shkelqim Vata, 42 vjeç, banues në Surroj, Kukës.
-Xhevahir Gashi, 33 vjeç, banues në fshatin Nangë, Kukës.
-Ervis Oruçi, 25 vjeç, banues në Kukës.
-Rasim Onuzi, 38 vjeç, banues në fshatin Nangë, Kukës.
-Vasil Laçi, 31 vjeç, banues në Kukës.
Abdi Haziraj, 49 vjeç, banues në Kukës
-Edmond Matmuja, 21 vjeç, banues në fshatin Pobreg, Kukës.
Shpetim Toda, 44 vjeç, banues në Kolsh, Kukës

Ora: 11:35- Rinis seanca gjyqësore për 23 protestuesit e arrestuar pas ngjarjeve të dhunshme në Kukës. Por pas incidenteve që ndodhën, gjykata vendosi që në sallë të jenë deputetët e opozitës. Konretisht nga PD, janë deputetët; Edmond Spaho, Gent Strazimiri, Flamur Noka, Albana Vokshi, Jorida Tabaku, Dhurata Cupi, Aldo Bumci, Orjola Pampuri, Rudina Hajdari, ndërsa nga ata të LSI janë Nora Malaj, Shezai Rrokaj, Klajda Gjosha, Florida Kërpacci, Silva Caka, dhe Klejdi Mehmetaj.

Ora 09:30 – Pas tensioneve në Gjykatën e Tiranës, kjo e fundit ka ndërprerë seancën ku do të caktohej edhe masa e sigurisë për 23 të arrestuarit pas protestës së dhunshme në Kukës për tarifën e Rrugës së Kombit.

Shkak i shtyrjes është bërë kërkesa e avokatëve, të cilët kërkojnë që të largohet policia nga salla. Po ashtu jashtë u nxorën edhe gazetarët. Pas një konsultimi, Gjykata vendosi që seanca të zhvillohet me dyer të mbyllura dhe brenda të futen vetëm deputetët e opozitës.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...