×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 53

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

Qeveria gënjeu për teatrin, shembjen e propozoi kompania që do ndërtojë kullat

E mërkurë, 28 Mars 2018 16:07

Shembja e godinës së Teatrit Kombëtar dhe ndërtimi i një të riu ka qënë ideja e një kompanie private dhe jo domosdoshmëria për të shmangur rrënimin e saj. Kjo u bë publike këtë të mërkurë nga Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro e thirrur në Komisionin parlametar të Medias për të raportuar në lidhje me shembjen e Teatrit Kombëtar.

Edhe pse  në daljet publike Kryetari i Bashkisë Erjon Veliaj dhe kryeministri Edi Rama thanë se shembja e godinës po bëhet pasi rrezikohet jeta e aktorëve, vetë qeveria nuk ka zhvilluar ndonjë studim për të vërtetuar këtë gjë. E ngacmuar nga deputetët e opozitës Ministrja Kumbaro tha se ishte kompania private "Fusha sh.p.k" që ka paraqitur një kërkesë në Bashkinë e Tiranës  për të ndërtuar një godinë të re dhe kjo kërkesë  është  pranuar.

Vokshi: Ke gënjyer zyrtarisht, ja tek e ke dokumentacionin. Jep dorëheqjen. Kompania që ju keni përzgjedhur për ndërtimin e Teatrit është e njëjtë me atë që ka ndërtuar sheshin Skënderbej.

Kumbaro: Në arkivat zyrtare të Ministrisë së Kulturës nuk ka qenë. Ishte subjekti privat që paraqiti kërkesën te Bashkia e Tiranës, dërgoi projektin e Bjarke Ingels, i famshëm në disa ndërtesa  arkitekturore në botë"

Vokshi: Nuk ishte qeveria që e kërkoi ndërtimin e godinës së re?

Kumbaro: Ishte subjekti që paraqiti projektin në Bashki...

Vokshi: Domethënë qeveria nuk ka bërë studim për të gjitha ato që pretendon se godina rrezikon shembjen. Paska qënë kompania private që i intereson ndërtimi i Teatrit të ri

Kumbaro: Kam katër vjet që përballem me situatën në Teatrin Kombëtar që nuk është bërë asgjë. Qeveria juaj hodhi në kosh 6 milionë euro, me idenë që ta kthente piramidën në Teatër, dhe Teatri u la në gjendjen që është sot.

Kumbaro dhe deputetja Albana Vokshi, ngritën zërin herë pas here, teksa deputetja demokrate kërkoi dorëheqjen e ministres.

Kompania "Fusha sh.p.k" është e njëjta kompani që ka ndërtuar sheshin "Skënderbej" . Teatri i ri mendohet se do të jetë një projekt në partneritet me privatin.

Biznesmenët që do të ngrejnë kullën do të paguajnë një pjesë të parave për godinën e Teatrit.

Modifikuar më E mërkurë, 28 Mars 2018 17:23
Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...