Sot u largua një grua e rrallëkulturuar.

E mërkurë, 09 February 2022 17:06

 

Sot u largua nga jeta Kadrie Kadare ,nje vlere e rralle njerezore ne mbrojtje te gjuhes shqipe .

Ajo ishte motra e gjeniut te letrave shqipe Ismail Kadare dhe te po nje njeriu tjeter te shquar te fushes se tij Dr.Shahin Kadare.
Kadria do ti mungoje shume redaksive si nje mbrojtese e flakte e gjuhes shqipe. Ishte motra e perkushtuar , por te gjithe e njihnin per ate parameter te rralle intelektual si njohese dhe redaktore nga me te shquarat , nga ai lloj qe sot nuk ekziston me.
Hapat nuk i ndiheshin kur hynte ne redaksi por i ndihej shqisa e fuqishme e redaktores, e njoheses se mire te gjuhes dhe ishte mburoje per kete te fundit ndaj cdo injorance dhe mediokriteti qe kishte nisur te perhapej me shpejtesi ne kete fushe.
Eshte e veshtire ti thuash lamtumire vlerave te tilla dhe do te mungoje jo vetem shqisa e saj ne mbrojtje te gjuhes, por edhe zeri kur ajo recitonte 'Etheninin' rusisht ne menyre te shkelqyer.

Eshte e veshtire t'ju thuash lamtumire vlerave te tilla...

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...