'Ose të djegë shpirtin e Neronit, ose kryeqendrën e sotme të Arbërisë'

Saturday, 16 July 2022 11:21

 

Nga Shaban Murati

Një legjendë ilire thotë se pas vdekjes afro dymijë vjet më parë të perandorit romak Neron, që vrau veten sepse e urrenin të gjithë pas djegies që i bëri Romës, shpirti i tij u arratis dhe u fsheh në malet e humbura të Ilirisë.

 

Pas disa shekujsh në zgafellë shpirti i Neronit doli dhe zbriti në kryeqendrën e Arbërisë, ku endet fantazmë mesnatave në rrugët e zbrazura të kryeqendrës arbërore, në pritje të përsëritjes së ngjarjes çmendurore të djegies së Romës, që e futi në histori emrin e Neronit.

 

Legjenda thotë se shpirti i Neronit nuk zbret në ferr pa e parë edhe kryqendrën arbërore të digjet si Roma dikur në gjashtë ditë.

 

Legjenda i jep popullit arbër si rrugëzgjidhje vetëm një alternativë: ose të djegë shpirtin e Neronit, ose të djegë kryeqendrën e sotme të Arbërisë

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...