Thaçi dhe Mustafa , apo dy “aktorët” e politikës kosovare?!

Premte, 10 Prill 2020 16:21

Nga Skënder MULLIQI

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, merret më politikë bukur moti. Rolët e tija i ka përfekte.Deshtimët e shumta në politikëbërje gjatë këtyre viteve, po i aktron si të suksesshme.Dhe, kështu po vazhdon, pa ndryshuar asgjë.Nese fillon më mos aktru, si bëson më kush! I ndryshon deklaratat sa herë që i tekët, dhe atë punë e bënë sikur aktori kur delë në skenë. Sa herë e ndëgjuam deri më sot për liberalizim të vizave?!

Sa here e ndëgjuam së gjendja politike dhe ekonomike janë fortë të mira?Sa herë ka dëklaruar së marrveshjet e firmosura më Serbinë janë në dobi të vendit? Kështu ka dëklaruar më mentoren e tij, Edita Tahiri edhe për Fusnotën famoze!Mirë kan aktruar më Skender Hysenin dhe Isa Mustafën së Kosova , nuk humb asnjë pëllembë toke më Mal të Zi! Dhe, këtë dëm të madh që ju bë Kosovës, këta nuk e kan problem fare ,bashkë më ata deputetë që i ngritën gishtat lartë atë ditë në kuvend.

Gadi harrova lexues të ndëruar këtu ta përmendi edhe “Zajednicën” më kompetenca ekzekutive, po ashtu të firmosur nga këta aktorë të politikës.Dhe, vërtetë po të fillojnë neser për të ndryshuar rolët nuk do tu shkonte , dhe as nuk do tu kishte hije, dhe nuk do tu kishte besuar kush?!E tash po dëshirojnë më Serbisë më hy në pazare territoriale , së pak herifat e çetnikizmit serb kan marrë territore nga shqiptarët, duke e bërë Serbinë jo të madhe,por Super të Madhe, nga Pashallëku i Beogradit qe e kishin?!Dhe, për ta bërë faktike këtë punë, e rrëzuan qeverinë në kohë PANADEMIE, e të sapo formuar në emer të kauzave të rreme për antiamerikanizëm të Kurtit.

Nese dikush është antiamerikan në këtë vend, janë pikërisht këta dy përsona, të cilët nuk kan më çka të lavdërohen së punuan mirë , as në planin e mbrendshem as në planin e jashtëm. Po , punuan mirë për vete, familjët e tyre , dhe për të dëgjueshmit e tyre ,duke bërë pasuri përrallore jo legjitime . Si mund ta quajnë veten proamerikan , kur puna e tyre politike dhe praktike nuk përputhën më asgjë më konceptin politik më amerikanizëm? Për 20 vite qytetarët u ndëshen me fenomenet më negative të mundshme për një shoqëri. Me krim, korrupcion , nepotizëm , klientelizëm, hajni …Kësaj i thonë proamerikanizëm a? Jo zotëri të ndëruar ! Albin Kurti që nuk dua ta mbrojë , nuk e katandisi Kosovën në këtë gjendje së nuk ishte në pushtet .Kurti nuk ju solli varfërinë e skajshme dhe varferinë e shumicën në vend. Ju jeni protagonistët bashkë më këtë klasë politike të dësheushme.

U shpërfaqë aktrimi i juaj politikë, pa sinqeriteti, manipulimi, propaganda... Për ata jeni duke mbetur gjithnjë e më të izoluar…!

Login to post comments

Lajmet e fundit

Indrit Hoxha:Nga Vora gati per 11 shkurt ora 12:00 ne shesh!

Politikë

Indrit Hoxha:Nga Vora gati per 11 shkurt ora 12:00 ne shesh!

Kandidati i dale nga primaret qe do te perfaqesoje PD per Bashkine e Vores Indrit Hoxha ka dale me nje thirrje ne rrjetet sociale ku fton qytetaret e Vores dhe te...

Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Politikë

Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Kryetari demokrat, Sali Berisha, deklaroi dje se agjenti i diskredituar i FBI, Charles McGonigal ka zhvilluar takime edhe në SPAK. “Këtu McGonigal është përdorur nga Edi Rama për qëllime nga më...

Zbërthehet pastruesja: Alda më kërkoi t'i ruaja paratë që vinin me çanta, vjedhjen e inskenova

Politikë

Zbërthehet pastruesja: Alda më kërkoi t'i ruaja paratë që vinin me çanta, vjedhjen e inskenova

Zbërthehet pastruesja Rozeta Dobi, pastruesja e arrestuar për vjedhjen e parave në shtëpinë e ish-zyrtares Alda Klosi. Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar për “BalkanWeb” dëshminë e plotë të pastrueses, e...