Raporti/ Shqipëria nuk konkuron dot në Rajon, ka taksën më të lartë në Ballkanit

Premte, 22 February 2019 10:07

Shqipëria është e 120-ta në botë, ndër 171 shtete sa i përket taksimit mbi biznesin. Krahasimi është bërë duke llogaritur si bazë taksën korporative, e cila në vendin tonë fiksohet në 15%. Por, në konsideratë merren edhe taksa të tjera, të cilat jo të gjitha vendet i kanë njësoj dhe të cilat disa shtete i kanë në zero. Siç duket qartë edhe nga grafiku, Shqipëria ka një taksë koorporative më të lartë se vende si Japonia, Norvegjia apo edhe Mbretëria e Bashkuar. Nga lista janë hequr vendet në të cilat kjo taksë fiksohet në zero.

Në krahasim me rajonin ndërkohë, Shqipëria është e para bashkë me Serbinë, ku norma e taksimit koorporativ fiksohet në 15%. Ndërkohë që për të gjitha vendet e tjera taksa zbret pranë 10%, me përjashtim të Malit të Zi, ku zbret në 9%. Në nivel global ndërkohë, në vend të parë renditen Emiratet e Bashkuara Arabe, me një normë në 55%, ndërkohë që nga krahu i kundërt i tabelës është Uzbekistani, në 7.5%. Klasifikimi bëhet edhe në bazë të kontributeve. Në këtë drejtim, Shqipëria me një normë po në 15% renditet e 48-ta në botë, si dhe e dyta në rajon pas Serbisë, që ka një normë në 17.9%.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

Kronikë

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

  Ndërhyrja e Policisë në  Shkodër parandaloi një ngjarje të rëndë. Tentoi të hidhej në lumin Buna, bashkë me 4 fëmijët e saj të mitur, falë ndërhyrjes së shpejtë nga patrulla e...

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

Politikë

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

    Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj, çifti i lesbikeve që u martua pak kohë më parë në Bashkinë e Tiranës.   Ato kërkuan që t’i regjistronin...

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

Globi

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

    Një specialiste e politikës së jashtme, e cila dikur punonte për CIA-n dhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, përballet me akuza se ka punuar si agjente e...