Mungon prodhimi vendas, në tregje mall importi

E mërkurë, 06 Mars 2019 22:25

Shqiptarët po i blejnë më shtrenjtë ushqimet që konsumojnë. Kjo edhe për faktin se tregjet e brendshme furnizohen kryesisht me mallra importi, pasi prodhimi vendas mungon gjatë pjesës dërrmuese të vitit.

Të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se në janar, çmimet në grupin “Ushqime dhe pije joalkoolike” u rritën me 4.3% kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë.

Për ushqimet, familjet shqiptare konsumojnë rreth 43% të buxheteve të tyre. Kjo do të thotë se mungesa e prodhimit vendas në tregje nuk penalizon vetëm fermerët, por edhe konsumatorët, që privohen nga produktet “Made in Albania”, më të freskëta e ci lësore,si dhe me çmime më të ulëta.

Modifikuar më E mërkurë, 06 Mars 2019 22:25
Login to post comments

Lajmet e fundit

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

Kronikë

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

  Ndërhyrja e Policisë në  Shkodër parandaloi një ngjarje të rëndë. Tentoi të hidhej në lumin Buna, bashkë me 4 fëmijët e saj të mitur, falë ndërhyrjes së shpejtë nga patrulla e...

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

Politikë

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

    Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj, çifti i lesbikeve që u martua pak kohë më parë në Bashkinë e Tiranës.   Ato kërkuan që t’i regjistronin...

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

Globi

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

    Një specialiste e politikës së jashtme, e cila dikur punonte për CIA-n dhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, përballet me akuza se ka punuar si agjente e...