Denoncimi/ Si u manipuluan nga Rama, tenderat e koncesioneve

Tuesday, 04 June 2019 19:22

Gazetari Klodian Tomorri ka bërë publike manipulime të reja të qeverisë së Edi Ramës në lidhje me koncesionet e reja që parashikon të japë për miqtë e tij.

Me një status në Facebook, Tomorri shkruan se Rama i ka bërë kriteret të veçanta, rast pas rasti, duke shkelur çdo ligj të vendit.

Sipas tij, këto koncesione nuk kanë nevojë për hetim, me qëllim zbulimin e shkeljeve të rënda, pasi shkeljet e bëra janë të hapura.

Denoncimi i plotë i gazetarit Klodian Tomorri:

Kjo puna e koncesioneve s’ka nevoje per hetim fare.

Shikoni vetem kriteret e tenderave si i kane bere.

Tek Orikum-Dukat e kane bere:

Xhiro kumulative e shoqerise ne 3 vitet e fundit duhet te jete sa 50 per qind e kostos se ndertimit te rruges.

(Kostoja e rruges 7 mld- Xhiro e koncesionarit 4 mld)

Tek Milot Balldrene e kane bere ndryshe: Xhiro kumulative e shoqerise ne 5 vitet e fundit duhet te jete sa 30 per qind e kostos se ndertimit te rruges.

(kosto e rruges 20 mld leke- xhiro e koncesionarit 6.8 miliarde). Fiks ne koke.

Besoj, arsyeja se pse e kane bere 30 per qind per 5 vite dhe jo 50 per qind ne 3 vite eshte e qarte. Po ta benin si e para nuk plotesoheshin dot kriteret nga fituesi. Kostum me porosi.

Te Teatri e kane bere: Xhiro kumulative e shoqerise ne 3 vitet e fundit duhet te jete sa 40 per qind e vleres se investimit. Pervec kesaj, kane vene dhe kusht qe fituesi duhet te kete arritur marreveshjes me pronaret e 40 per qind te tokave private perreth. Tokt i ka vetem njeri aty, tenderi behet kot. Kostum me porosi.

Ne tre prokurime, me te njejten formule, me te njejtin instrument, me gjithcka identike jane vene tre kritere te ndryshme. Te njeri 50 per qind per 3 vjet, te tjetri 30 per qind per 5 vjet, tek i treti 40 per qind per 3 vjet.

Shyqyr Zotit qe s’kemi ndonje cerek prokurori me seder se ne do na kishte gjetur gjema. Vetem me nje pyetje; Pse jane bere ndryshe keto kriteret do na keputej gjysma e shtetit. Tani do ishim ne anarki.

Na ka pare Zoti.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...