Forcohet euro, valuta ngjitet në kuotën e 122.1 lekëve

Tuesday, 01 October 2019 21:35

Euro ka rifituar pikë kundrejt monedhës vendase. Një lëvizje e pritshme kjo me mbylljen e sezonit turistik për shkak të prurjeve nga turistët dhe emigrantët, dhe e ndikuar gjithashtu nga ankandi i letrave me vlerë të Bankës së Shqipërisë.

Sipas kursit zyrtar të Bankës Qendrore, monedha europiane këmbehet sot në tregun vendas për 122.1 lekë.

Megjithatë, pavarësisht trendit rritës të euros, ekspertët e ekonomisë vlerësojnë se valuta pritet të mbyllë vitin në kuotën e 123 lekëve.

Përveç euros, edhe monedhat e tjera kanë shënuar rritje kundrejt lekut këtë të martë. Sipas Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan është këmbyer me 112 lekë, ndërsa valuta britanike për 137.7 lekë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...