Qeveria e pranon se është në krizë, ul fondin e investimeve

E Enjte, 24 October 2019 08:32

Nga 2212 projekte të programuara për financim nga buxheti i vitit 2019 në zërin e investimeve publike, më pak se gjysma e tyre janë financuar dhe pjesa tjetër 1146 projekte ose 52 për qind totalit nuk ka marrë asnjë financim gjatë periudhës 7 mujor, janar-korrik .

Vetëm 4 projekte kanë marrë financime mbi 1 miliardë lekë, që përfaqësojnë investime në infrastrukturën rrugore dhe armatime për forcat e ushtrisë.

Sipas të dhënave të detajuara nga Ministria e Financave shihet se projekti më i financuar ka qenë koncesioni për ndërtimin e rrugës së Arbrit me 2.5 miliardë lekë. Projekti i dytë më i financuar ishte kompensimi i për ndërtimin e infrastrukturës mbështetëse për HEC-et mbi lumin Devoll.

Projekti i tretë më i financuar ishte ndërtimi i segmentit Qukës-Qafë Plloqë me 1,2 miliardë lekë. Projekti i katërt më i financuar ishte blerja e armatimeve për forcat e ushtrisë më rreth 1 miliardë lekë.

1142 projektet e tjera janë financuar poshtë kufirit 1 miliardë lekë. Nga të dhënat shihet se vetëm 61 projekte janë financuar nga 100-deri në rreth 990 milionë lekë gjatë 7 mujorit.

Nga tabela e projekteve që janë financuar këtë vit 326, projekte janë financuar 10-100 milionë lekë, dhe pjesa tjetër, mbi 750 projekte janë financuar poshtë vlerës 10 milionë lekë.

Deri në fund të muajit korrik nga buxheti i shtetit janë financuar për investimet publike 34 miliardë lekë ose 38 për qind e programimit vjetor.

Në krahasim me 7 mujorin ne muajin gusht shpenzimet kapitale u rriten edhe me 4 miliardë lekë, duke arritur në rreth 38 miliardë gjithsej për të gjithë 8 -mujorin.

Gjatë periudhës janar-gusht shpenzimet kapitale ishin 13 për qind më të ulta ose rreth 45 milionë euro më pak se programi dhe rreth 12 milionë euro më të ulta se fakti i një vit më parë.

Së fundmi qeveria ka rishikuar me ulje buxhetin e vitit 2019, teksa pjesa më e madhe e shkurtimeve është bërë traditë që të vijojë në zërin e investimeve.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...