Raporti i BERZH/ Ja si Qeveria shqiptare po fundos ekonominë nga PPP me oligarkët

E mërkurë, 06 November 2019 22:08

Të tre institucionet ndërkombëtare financiare kanë rishikuar me ulje rritjen ekonomike të Shqipërisë për këtë vit. Njësoj si Banka Botërore dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar edhe Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim parashikon që Shqipëria do të rritet vetëm 2.8% në 2019. Ky është parashikimi më i zymtë në raport me rishikimet që i janë bërë ekonomive të rajonit. Sipas raportit të BERZH, Kosova kryeson me rritjen ekonomike më të lartë në rajon me 4%.

Ngadalësimi ekonomik sipas BERZH ka ardhur si pasojë e rënies së prodhimit të energjisë. Por BERZH vëren se kontrata me partneritet publik privat janë një tjetër arsye e ngadalësimit ekonomik. Sipas saj këto kontrata mbartin rrisqe për detyrime të mundshme për vitet e mëpasshme. Por jo vetëm. Në raport theksohet se PPP –ve u mungon transparenca dhe llogaridhënia, duke krijuar një politikë të paqartë për periudhën në vijim. BERZH thekson se sektori i turizmit ka vijuar të jetë një nga kontribuuesit kryesor në ekonomi.

Modifikuar më E Enjte, 07 November 2019 13:59
Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...