Dimri rrit çmimet e perimeve, domatja që hidhej në tetor shkon 40 lekë në sera

Saturday, 16 November 2019 20:44

Afrimi i dimrit dhe rënia e prodhimit masiv po favorizon fermerët e serave në Lushnje. Prej nëntorit ata kanë nisur të shesin me çmime të kënaqshme, por megjithatë ankohen se sezoni ishte dështim. Për ekspertët e bujqësisë, ky është një moment i artë për fermerët shqiptarë pasi në gjithë rajonin ka mungesë prodhimi.

Ditët e fundit të vjeshtës po favorizojnë fermerët e serave në Lushnje.

Çmimi i perimeve ka shënuar rritje gjatë muajit nëntor.

Këtë fundjavë, një kilogram domate tregtohet me 35-40 lekë, ndërsa trangulli me 50 lekë.

Rritje deri në 25 lekë kanë edhe perimet e tjera të serës.

"Abuzojnë tregtarët, e marrin me çmim të lirë këtu dhe shkon me çmim të lartë te konsumatori."

Por edhe pse kjo situatë po i favorizon, fermerët vijojnë të ankohen për mungesën e fitimit.

Disa e lidhin me humbjet e gjithë sezonit, ndërsa të tjerë me koston e lartë dhe mungesën e mbështetjes.

"Është nën kosto prapë."

Duke theksuar mungesën e prodhimit në vendet e rajonit, specialistët e bujqësisë thonë se të fituarit e kësaj situatë të krijuar janë ata fermerë që kanë respektuar kohën e mbjelljeve dhe daljes në treg të prodhimit të serave.

"Ky është momenti në të cilin, në rajon ne jemi pothuajse të vetmit që konkurojmë me produkte në sera.Krahasuar me 2018-2019, eksportët kanë arritur në 23.7% deri në këtë moment".

Gjatë gjithë sezonit të verës, por dhe muajve të parë të vjeshtës, fermerët e serave në të gjithë vendin u ankuan për mungesën e shitjeve.

Specialistët e argumentuan këtë situatë me mungesën e planifikimit të kulturave të mbjella në sera.

Modifikuar më Saturday, 16 November 2019 20:36
Login to post comments

Lajmet e fundit

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris

Globi

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris

Tre ditë para fillimit të Lojërave Olimpike, ministri i Brendshëm i Francës përshëndeti forcat e rendit siç tha ai “për punën e tyre të palodhur”. Ai tha se përkushtimi i oficerëve...

Ish-komandanti i Gardës në SPAK

Politikë

Ish-komandanti i Gardës në SPAK

  Ish-komandanti i Gardës, Ndrea Prendi Ish-komandanti i Gardës, Ndrea Prendi është paraqitur në SPAK. Paraqitja e tij në SPAK vjen pasi Prokuroria e Posaçme ka nisur hetimet për vrasjen e Aleks...

Çfarë rrezikojnë njerëzit nga produktet kozmetike të kontrabanduara?

Aktualitet

Çfarë rrezikojnë njerëzit nga produktet kozmetike të kontrabanduara?

  Një aksion i policisë të dielën zbuloi mallra kontrabandë në biznesin e fushës së kozmetikës, “Global Cosmetics & Distribution”. Policia njoftoi se në ambientet e biznesit në Tiranë janë gjetur rreth...