Konispol, vjelja e mandarinave nis me festë, frikë edhe për mungesën e tregut

Saturday, 23 November 2019 16:58

Vjelja e mandarinave në Mursi të Konispolit nisi me festë.

Këtë vit 930 fermer kanë shtuar me 10 ha sipërfaqen e mandarinave dhe 48 ha më shumë në total.

Por merak si çdo vit ata kanë gjetjen e tregut.

Ministri i Bujqësisë Blendi Çuçi u premtoi mbështetje, një investim direkt që lidhet me kultivuesit e mandarinës është ndërhyrja e plotë në kanalin e Janiarit që pritet të sigurojë ujitje për të gjithë zonën.

Prodhimi i agrumeve këtë vit është i mbarë dhe cilësor, por mungesa e tregut të shitjes mbetet problem.

Ndaj kryebashkiaku Shuaip Beqiri kishte një porosi për fermerët.

"Mos të bien pre e tregtarëve që mundohen t'ia marrin mallin e tyre jo në koston që i takon"

Konispoli vazhdon të mbetet prodhuesi më i madh i mandarinave në vend, duke punësuar qindra punëtorë nga e gjithë Shqipëria përgjatë muajve të dimrit.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...