Zbulohen të dhënat sekrete të doganave: Pas miellit edhe qumështi serb pushton tregun shqiptar

Hënë, 30 December 2019 20:37

Në sfond të bisedimeve për 'Minishengenin ballkanik', Shqipëria ka nisur që të vuajë pasojat në fushën e tregtisë dhe pse kushtet e lehtësimit tregtar ende nuk kanë ndodhur.

Pas vërshimit të miellit serb me çmim të lirë që çoi gati në falimentim fabrikat e miellit në Shqipëri më 2017-tën, një kërcënim tjetër ka nisur këtë vit.

Sipas të dhënave konfidenciale nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, gjatë nëntëmujorit 2019, importet e qumështit të papërpunuar arritën në 13 mijë tonë.

Ndërkohë tonelata me qumësht të pasterizuar importohen nga Serbia dhe shtete të tjera fqinje me Shqipërinë për llogari të fabrikave të mëdha të përpunimit të qumështit në vend.

Arsyeja kryesore se përse fabrikat shqiptare po importojnë qumështin e papërpunuar nga rajoni lidhet me çmimin e lirë sidomos në Serbi, pasi atje i gjithë procesi blegtoral subvencionohet nga shteti.

Nga janari në shtator janë importuar nga Serbia për llogari të fabrikave shqiptare 4.6 tonë qumësht i pasterizuar, duke zënë 38% të totalit të importeve të qumështit me një vlerë mbi 2 milionë euro.

Importues ishin fabrikat më të mëdha në Shqipëri që e përdorën këtë produkt si lëndë të parë.

import.jpg

 
Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...