“Shtresa e mesme paguan më shumë” – thirrja e Tabakut: Rikthim në taksën e sheshtë

Premte, 10 Janar 2020 18:07

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku në një postim në facebook shkruan se në Shqipëri shtresa e mesme është shtresa që paguan më shumë taksa.

tabaku

Tabaku shkruan se kjo politikë e qeverisë ka prekur shtresën e mesme dhe grupin që quhet “jakë blu”që në vitin 2013.

Postimi i plotë:

Shtresa e mesme paguan me shume taksa!

Politikat fiskale të qeverisë dhe kryeministrit Rama ka prekur që në vitin 2013 shtresën e mesme dhe grupin që quhet “jakë blu”. Kjo fashë qytetarësh që gëzon nga specialistët në programin e specialistëve, specialistë të rinj në shërbimin e Taksave, Ligjeve ose konsulencës, për të pasur mundësi të keni nevojë për vite dhe të bëni për të marrë mundësi në karrierën e gomave të rezultateve të paguajën 19% të fundit totale të TAP. Raporti i Taksave dhe Tatimeve shprehet se nga 12.8 mld lekë të mbledhura nga TAP për vitin 2018 fasha e shërbimeve që paguhet nga 40 shtesat në 90 vjet lekë ka paguar 7,2 mld ose 56% të totalit.

Sistemi aktual i taksave në Shqipëri vendosni punonjësit që keni mundësi të krijojnë dhe të ofrojnë para dhe energji për trajnime të gomave. Fashat më të prekura nga paga progresive mund ato nga 40 burime më të vjetra në 90 burime lekë, pra dija dhe investimi në dije po taksohet nga qeveria më shumë se sa taksohet një biznes. Kjo pabarazi ka detyruar shumë individuale që të gjejmë mekanizmin e qeverisë ose që të bëjmë më shumë pak.

PD kërkon që të mos taksohen si dijen dhe si punonjësit që dëshirojnë të kualifikohen dhe ofrojnë talentet dhe aftësitë e gomave dhe të mos ju taksoje punen e ndershme. Ne besojme se taksa progresive ka fuqizuar prosperitetin dhe mirëqënien e qytetarëve dhe mbi të gjithë shtresën e mesme të vendit. Ne besojmë se taksat e ulëta do të japin mundësi aftësuese dhe talentin e shqiptarëve të zhvillohen.

Shërbimet më të mira për çdo çmim më të mirë dhe shërbime, për krijimin e shqiptarëve. Kriza e konsumatorit është gjithnjë e më e prekshme për gjithë shqiptarët ashtu siç mund të gjeni qe bien përditë e më shumë. E vetmja shpresë për të rigjallëruar punën, konsumin dhe mundësitë është rikthimi në taksën e shteshtë 9%, uljen e sigurimeve shoqërore 9% dhe barazi të mundshme për këdo.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...