Keni kartmonedha 500 lekëshe të 1991? BSH: Mund t’i shkëmbeni kundrejt vlerës 100%, afati deri…

Saturday, 14 Mars 2020 12:46

Kartëmonedhën 500 lekëshe të vitit 1991 mund ta shkëmbeni përsëri për të marrë vlerën e saj

Banka e Shqipërisë i ka lënë afat qytetarëve deri në vitin 2023 që disponojnë kartëmonedha 500 lekëshe të vitit 1991 që ti shkëmbejnë këto pranë sporteleve të sistemit bankar kundrejt vlerës 100% të saj.
Pra personat që disponojnë një të tillë kundrejt shkëmbimit do të marrin 500 lekë të reja.
Kartëmonedha është hedhur në qarkullim që në 28 qershor 1991 dhe është në ngjyrë të kaltër me portokalli.
Në pjesën e përparme ka foton e një gruaje me një luledielli, vlera e spostuar në të djathtë dhe të kombinuar me një ornametikë.
Ndërsa në pjesën e pasme ka një peizazh malor të Shqipërisë.

Kartëmonedha nuk është përdorur më si mjet pagesë që prej datës 1 korrik 2010.

 
Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...