×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 61

Si në rastin e minierave/ Jeni të pambrojtur në punë, qeveria ju ka lënë në mëshirë të fatit

E Enjte, 19 Prill 2018 18:30

Qendra për të Drejtat në Punë, CLR.AL, ka shprehur shqetësimin e saj në lidhje me situatën e krijuar në minierat shqiptare. Qendra përmend rastet e vdekjes së dy minatorëve, që tragjikisht humbën jetën në galeritë e “vdekjes”, por edhe rastin e një personi që ra nga pallati kur ishte duke punuar.

Qendra për të drejtat në Punë i bën thirrje organeve ligjzbatuese të ndërhyjnë sa më parë për të ndalur tragjeditë e radhës.

"Informaliteti është ende një problem për ekonominë shqiptare, ndaj i takon institucioneve përkatëse të kryejnë inspektime të vazhdueshme për të vënë para ligjit të gjithë ata subjekte të biznesit të cilët duhet të sigurojnë punonjësit e tyre si dhe tu garantojnë atyre kushte teknike duke shmangur në këtë formë aksidentet në punë. CLR.AL vëren me shqetësim dhe situatën në miniera ku vijojnë të humbin jetë njerëzish.

E ndërsa shoqëria civile dhe sindikalistët ende nuk kanë rënë dakord për miratimin e një drafti ligjor të Statusit të Minatorit, minatorët kërkojnë me të drejtë që ky debat të përfundojë sa më parë me miratimin e statusit aq të shumëpritur ndër vite", thuhet në reagim.

Qendra për të drejtat në Punë, kërkon nga ministria e linjës të nxisë bashkëpunimin mes palëve për të përfunduar sa më parë hartimin e draftit e miratimin e tij nga kuvendi, si një detyrim për kategorinë e profesioneve më të vështira siç janë minatorët.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

Kronikë

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

  Ndërhyrja e Policisë në  Shkodër parandaloi një ngjarje të rëndë. Tentoi të hidhej në lumin Buna, bashkë me 4 fëmijët e saj të mitur, falë ndërhyrjes së shpejtë nga patrulla e...

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

Politikë

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

    Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj, çifti i lesbikeve që u martua pak kohë më parë në Bashkinë e Tiranës.   Ato kërkuan që t’i regjistronin...

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

Globi

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

    Një specialiste e politikës së jashtme, e cila dikur punonte për CIA-n dhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, përballet me akuza se ka punuar si agjente e...