Prodhimi i verës në Europë më i ulëti në 60 vite, ja arsyeja

E mërkurë, 25 Prill 2018 16:12
Foto ilustruese Foto ilustruese

Europa ka ulur prodhimin e verës këtë vit dhe shkaktar i kësaj është moti i pafavorshëm, duke çuar kështu në nivelin më të ulët prodhues të verës në 60 vitet e fundit.

Organizata botërore e verës tha se prodhimi vitin e kaluar ishte 250 milione hektolitra, një rënie me 8.6% nga viti 2016. Një prodhim kaq i ulët nuk arrihej që nga viti 1957.

Një hektolitër përbëhet nga 100 litra, ose ekuivalenti i rreth 133 shisheve standarde të verës 75 centilitërshe.

Të gjithë prodhuesit kryesorë të verës në Europë u goditën nga ngricat në pranverë dhe thatësira në verë, çka bëri që prodhimi në BE të bjerë me 14.6%, në vetëm 141 milionë hektolitra. Prodhimi i verërave italiane ra me 17% në 42.5 milionë hektolitra, prodhimi i Francës ra me 19% në 36.7 milionë hektolitra, kurse në Spanjë prodhimi ra me 20% në 32.1 milionë hektolitra.

Ndërkohë, prodhimi mbeti stabël në Shtetet e bashkuara, i cili është prodhuesi i katërt më i madh në botë dhe në Kinë, prodhuesi i shtatë më i madh në botë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...