Dollari del nga kriza, rritet sërish ndaj lekut – Paundi fiton terren, euro bie lehtësisht

Tuesday, 01 May 2018 15:56

Ditën e premte, dollari amerikan ka arritur të forcohet sërish ndaj monedhës vendase, duke kapur vlerën e 106.5 lekëve. Kjo përbën një rritje me plot 0.7 pikë krahasuar me ditën e djeshme dhe vjen si meritë e treguesve pozitivë të ekonomisë amerikane. Krahasuar me një javë më parë, valuta e SHBA ka arritur të fitojë plot 2.2 pikë ndaj lekut

Investitorët në tregjet e huaja kanë mbështetur dollarin bazuar në të dhënat që vijnë nga Thesari dhe kanë lënë mënjanë, të paktën për momentin, shqetësimet që ngre një luftë e mundshme tregtare mes SHBA dhe Kinës.

Një rritje të fortë prej 0.5 pikësh ka regjistruar sot edhe paundi britanik, i cili tashmë këmbehet për 148 lekë. Gjithsesi ka shumë dyshime për ecurinë e valutës, dyshime të lidhura me vendimmarrjen e Bankës së Anglisë dhe negociatat për daljen nga Bashkimi Europian.

Sa i takon monedhës së përbashkët europiane, sot ajo ka regjistruar një rënie të lehtë prej 0.1 pikësh. Një euro këmbehet sot për 128.7 lekë në blerje dhe 129.4 lekë në shitje.

Franga zvicerane dhe dollari australian nuk kanë patur luhatje nga nivelet e ditës së djeshme, ndërsa dollari kanadez ka arritur të forcohet lehtë me 0.2 pikë kundrejt lekut./scan

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...