1948/Dekori i kongresit të parë dhe “nënat e dëshmorëve”

Diel, 24 June 2018 18:58
Tribuna e të ftuarve e kongresit të parë. Salla e sotme e Akademisë së Arteve Tribuna e të ftuarve e kongresit të parë. Salla e sotme e Akademisë së Arteve

Nga Kastriot Dervishi

Më 8-22 nëntor 1948, pra 7 vjet pas themelimit,  pas disa shtyrjesh, Partia Komuniste mbajti kongresin e saj të parë. Organizatorët ishin kujdesur që në sallë si dëgjues apo si delegatë të ishin një numër i madh ushtarakësh të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe të Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare. Një vend të konsiderueshëm në kongres zinin edhe “nënat e dëshmorëve”. Të veshura me të zeza, me portrete të lodhura e të dëshpëruara, ato përfaqësonin argumentin pamor për hakmarrje. Asnjëherë nuk është vërejtur një prani kaq e madhe e “nënave të dëshmorëve” në kongrese apo aktivitete të tjera.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...