1943/Lenini si material propagandistik në luftë

E Enjte, 08 July 2021 18:54

Materiali edukativ që do lexohej nga Batalioni “Reshit Çollaku”, në dhjetor 1943, tërhequr nga zëvendëskomisari i tij, në kuadër të “luftës”, “pa dallim feje, krahine dhe ideje”, ishte i mëposhtmi:

1-“Dhjetë ditë që tronditën botën”

2-“Leninizmi teorik e praktik”

3-“Historia e Partisë Bolshevike Ruse” (dy pjesë)

4-“Lenini dhe rinia”

5-“Artikuj mbi revolucionin” (veprat e Leninit)

6-“Rezolucioni i Konferencës së Parë të Vendit të Partisë Komuniste Shqiptare”.

7-“Statuti dhe rregullorja e këshillave nacionalçlirimtare”

8-“Themelet e leninizmit”

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...