44 vjet nga vrasja e poetëve Vilson Blloshmi dhe Genc Leka

Saturday, 17 July 2021 15:55
Vilson Blloshmi Vilson Blloshmi

Sot është përvjetori i ekzekutimit të poetëve Vilson Blloshmi e Genc Leka, të cilëve iu mor jeta nga një regjim barbar në vitin 1977. Veçanërisht Vilsoni i qëndroi kurtheve të gjithë makinës shtetërore e partiake të regjimit, duke bërë që dhjetëra kombinacione  e plane kundër tij të dështonin. Procesi ndaj tyre ishte një shembull se si një shoqëri e sëmurë nga indoktrinimi dhe molepsur nga krimi vret më të mirin e vet.

 

Skeda e përndjekjes së Vilson Blloshmit (18.3.1948-17.7.1977)

-15.2.1975 në përpunim paraprak PP

-11.8.1975 në kontroll operativ 2B

-10.5.1976 në përpunim aktiv 2A

-5.8.1976 arrestohet

 

Skeda e përndjekjes së Genc Lekës (15.8.1941-17.7.1977)

-16.3.1959 përpunim paraprak PP

-13.4.1960 kontroll operativ 2B

-16.12.1969 përpunim aktiv 2A

-10.7.1972 kontroll operativ 2B

-15.7.1976 përpunim aktiv 2A

-31.8.1976 arrestohet

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...