Kërkoi vetëm largim nga internimi dhe shtetësi shqiptare

E Enjte, 12 August 2021 17:32

Ali Adem Kalenaj, lindur në Plavë në vitin 1934, kish ardhur në Shqipëri në vitin 1958 me babain e tij 70 vjeçar. Menjëherë e internuan në Seman. Në një letër që i dërgon Enver Hoxhës më 23.3.1960 kërkonte të largohej nga internimi dhe t’i jepej shtetësia shqiptare. Opinioni i datës 2.6.1960 i MPB-së për të ishe negativ, pavarësisht se në kamp “sillej mirë”, “dyshohej” se kishte qenë i UDB-së, një përgjigje fikse poshtëruese ndaj gjithë shqiptarëve të Kosovës nga përfaqësuesit e një regjimi në thelb antikombëtar.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...