1944/"Të gjitha familjet janë larguar nga Gostivishti"

Saturday, 14 August 2021 14:40
Foto ilustrative Foto ilustrative

Epopeja e luftës civile në Shqipëri. Pjesë nga letra e datës 23 maj 1944 e komisarit të Batalionit “Hakmarrje”, Hasan Selenica, për Shtabin e Qarkut të Korçës mbi situatën në Kolonjë:

"Situata në Kolonjë paraqitet mjaft e favorshme që ne të bëjmë një operacion të mirë kundër reaksionit... Qafëzezin e kanë forcuar shumë me llogore, kurse Gostivishtin më pak. Që kur partizanët hynë në Kabash, të gjitha familjet me pasuritë e tundshme të myslimanëve të Gostivishtit janë larguar prej Gostivishti".

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...