1944/Djegie e sekuestrime me karar

Tuesday, 17 August 2021 19:04
Foto ilustrative Foto ilustrative

Në letrën e datës 28 maj 1944, të komisarit të Shtabit të Qarkut të Korçë, Myzafer Spaho për shtabin e Brigadës së 4-t për Batalionin “Reshit Çollaku”, kërkohej karar në veprimet e djegies dhe sekuestrimeve të pasurive. Midis të tjerash këtu shkruhej:

...Eksperienca na tregon se goditja, lufta me armikun është mjeti më i mirë për forcimin e radhëve partizane.

Për çështjen e çarmatimit, mobilizimit dhe sekuestrimit do veprohet kështu:

1-Çarmatimi do të bëhet i vullnetshëm me agjitacion. Atij që i merret arma, do t’i lëshohet një dëftesë. Atij që s’do i paguajmë paratë. Kur agjitacioni nuk pi ujë (ne duhet të jemi në gjendje që agjitacioni të mos shkojë kot), atëherë indirekt të ndërhyjë këshilli për çarmatim. Në rast se edhe këshillit nuk i bindet personi që ka armën, ai lihet. Çarmatoset me zot kur ne dyshojmë se ai është i rrezikshëm, po të ketë armë. Në çarmatim të kemi gjithmonë përpara parimin e shqyrtimit të elementit që do të çarmatosim. Mos ua lëmë miqve e t’ua marrim armiqve ose përkundrazi. Ligji i çarmatimit është njësoj për të gjithë.

2-Mobilizimi bëhet me vullnet (agjitacion). Në rast se kjo nuk sjell fitim, bën mobilizimin këshilli, i cili vendos personat dhe i lajmëron...

3-Djegia dhe sekuestrimi duhet të mos kalojë masën sa të na hedhë në pozitat e armikut. Armiku djeg, Balli djeg, partizani dje. Atëherë ç’dallim do të na bëjë populli?

Djegia dhe sekuestrimi bëhet ndër ato familje që dallohen shumë të njollosura në popull dhe që nuk ka shpresë se ato mund të kthehen nga rruga e gabuar. Në sekuestrimin duhet të kemi kujdes që familjeve t’u lëmë bukën e nevojshme dhe të marrim vetëm tepricën.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...