"Çlirimi" i Peshkopisë me disa data

Hënë, 23 August 2021 20:14
Meqë sot u hodh këngë e valle për “çlirimin” e Peshkopisë, duhet thënë se në dokumentet e kohës përmenden disa data. Në historikun e Brigadës së 1-rë, vendoset muaji korrik 1944 si “çlirimi” i Peshkopisë. Këtu është një përshkrim tejet folklorik, po që nuk lëviz nga muaji korrik. Midis të tjerash thuhet: “Mbas rrethimit që iu bë Batalionit të 2-të të Brigadës së 1-rë në Tresh Alije, zërat e 9 heronjve thërrisnin ‘hakmarrje’ dhe për këtë arsye drejtohemi për të paguar dhe më shumë tradhtinë e bërë. Armiku është përgatitur dhe kishte zënë pozitat në kodrat dominuese nga ana tjetër duhej të kalohej Drini. Dhe nga ana tjetër ka qenë shumë më i madh në numër. Sulmi i divizionit filloi. Armiku shpartallohet dhe ikën në panik lë të vrarë dhe të plagosur. Peshkopia çlirohet. Populli e pret me brohoritje ushtrinë çliruese të lëvizjes nacionalçlirimtare”.
Ndërsa në ditarin e kolonel Shefqet Peçit bëhet fjalë për “luftën e Brigadës së 5-të për mbrojtjen e Peshkopisë më 22.8.1944”. Pra për ta mbrojtur e jo për ta “çliruar”. Kjo e dhënë përfshihet në historikun e Brigadës së 5-të.
Mirëpo po në letrat e kësaj brigade brenda të njëjtës dosje, janë vendosur datat 28-30 korrik për “çlirimin e Peshkopisë”.
Ftohen shokët ta zgjidhin sa më parë këtë çorap datash që gjenden në dokumentet që vetë kanë lënë. Organizata të mbajë qëndrim për këto informacione që disponohen pa leje nga "armiku".
Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...