1948/I burgosuri në Maliq u vra me bombë

Hënë, 30 August 2021 18:49
Në prill-shtator 1947 dhe mars-nëntor 1948, afër fshatit Vloçisht (në pjesën ku sot është fshati Drithas), funksionoi kampi sezonal i të burgosurve që do thanin kënetën e Maliqit. Në atë kohë nuk ekzistonte fshati Drithas, kështu që kampi njihet me emrin e Vloçishtit. Egërsia që tregonte komanda e kampit ndaj të burgosurve ishte e papërshkrueshme. Një ngjarje e datës 29.8.1948 me protagonist kapter Hito Hitajn, e pazakontë për mënyrën e ekzekutimit të krimit, i mori jetën një djaloshi. Ndodhia tregohet kështu nga një ish i dënuar:
“Mbi Hito Hitajn nuk kishte më egërsirë...Një ditë njëri nga të burgosur i kërkoi leje të urinonte. Kapteri e lejoi. Pastaj shkoi qetë-qetë te truproja aty pranë dhe mori që andejmi një bombë dore dhe ia hodhi robit. Kur shpërthe bomba pamë kufomën të hidhej përpjetë si një leckë. Hito Hitaj me qetësi urdhëroi buldozeristin t’i mbulonte pjesët e atij trupi. Më pas do të raportonte në komandë se i burgosuri kërkoi të arratisej dhe se kishte kaluar tabelën e zonës së ndaluar. Viktima më kujtohet mirë. Quhej Muharrem Xhixha”. (Avdul Banushi, “Një zë nga errësira”, faqe 62)
Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...