“Çlirimi” i Shqipërisë nga ballistët

E Enjte, 02 September 2021 19:19
Foto ilustruese Foto ilustruese

 

Të lexosh letrat që na kanë lënë shokët e “luftës nacionalçlirimtare”, do të vësh re se “çlirimi” i vërtetë që ata kanë bërë ka qenë nga ballistët. Lexoni pjesë nga letra e datës 13 qershor 1944, e shtabit të Qarkut të Korçës, për shtabin e Batalionit “Tomori”:

“Në mbrëmë me Batalionin “Hakmarrje” dhe një kompani të Batalionit të 3-të të Brigadës së 3-të, sulmuam Tudasin dhe Gjergjevicën. Ballistët që ishin në Lekas, mbasi lanë 3 të vrarë, ikën nga sytë këmbët. Në Gjergjevicë nuk i gjetëm pasi kishin ikur. Batalioni tuaj, me të marrë këtë letër, të marrë drejtimin për në Voskopojë dhe të godasë armikun ku ta takojë...

Ju mbani lidhje me Batalionin “Hakmarrje” për çdo eventualitet dhe nga ana tjetër, na mbani në lidhje dhe ne, tani për tani në Lavdar dhe më vonë në Gorë. Shpejtoni shokë, që të mos i lëmë ballistët të na mundojnë popullin, se populli po na pret. Sipas lajmeve, vetëm në Shipckë ka pak ballistë dhe në tjetër vendi nuk ka, as në Lavdar, as në Dersnik nuk ka”.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...