1956/Udhëheqja, mendime për dhinë

E mërkurë, 05 Janar 2022 19:48
Duke lexuar protokollin nr.9, datë 19.3.1956 të Byrosë Politike të KQ të PPSH-së, në të cilën diskutojnë më shumë sekretari i parë i kësaj partie E.Hoxha dhe kryeministri M.Shehu, nxirren mendime të vlefshme mbi rolin e dhisë dhe kafshëve të tjera në dobi të ekonomisë popullore. Ja një pjesë e debatit:
Enver Hoxha: Shtesën e dhive mendoj mos ta lëmë në spontanitet. Unë nuk jam kundër dhisë, por të kesh dhi që mos të japin qumësht dhe kjo s'na intereson. Kam dëgjuar se në Martanesh dhitë japin sa një lopë, pra të tilla dhi të mbajmë.
Mehmet Shehu: Dhia më e keqe në Shqipëri, jep më shumë se delja më e mirë.
Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...