Dikur kishim hallin e papunësisë në botë

Hënë, 31 Janar 2022 19:04

Shqipëria socialiste jetonte me hallet e proletariatit botëror. Pavarësisht se tolloni dhe varfëria kish pushtuar prej vite vendin, pavarësisht se buka e misrit të fshatarit, donte plumb që të çahej, papunësia botërore shqetësonte tej mase propagandën komuniste në Shqipëri. Revista bashkëlidhur është e vitit 1986. Një artikull vertikal me titull "Miliona të rinj të papunë", shoqëruar me foto protestash nga vendet “imperialisto-revizioniste”, i qante hallin të papunëve në SHBA, vendet e Tregut të Përbashkët Europian, Francë, Danimarkë, RFJ, Norvegji, Britaninë e Madhe, etj. "Gjendja sa vjen e po keqësohet më tepër në vendet ku sundon kapitali. Është kjo arsyeja që vazhdimisht shtohet revolta, grevat e demonstratat kundër sistemit kapitalist"-mbyllte komentin revista shqiptare.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...

SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

Politikë

SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

Nuk është mbyllur akoma muaji i parë i vitit dhe Edi Rama ka regjistruar kaq shumë skandale brenda pak ditësh, që do kishin rrëzuar dhjetë herë një qeveri kudo. Por ndërsa...

Gazetarja e VOA: McGonigal s'është pyetur akoma për takimet me Ramën

Politikë

Gazetarja e VOA: McGonigal s'është pyetur akoma për takimet me Ramën

Zyrtari i lartë i FBI-së Charles McGonigal është deklaruar i pafajshëm në seancën e parë në gjykatë. Kështu deklaroi gazetarja e Zërit të Amerikës Keida Kostreci në një lidhje me...