Bujqit, barinjtë, kovaçët dhe hekurxhijtë, “trimat” e revolucionit popullor

Hënë, 31 Janar 2022 19:06

Në një stendë muzeu të viteve ’50, ishte vendosur një citat i kryetarit të regjimit të krimit dhe tollonit: “Barinjtë dhe bujqërit tanë, kovaçët dhe hekurxhinjtë tanë, mundën gjeneralat gjermanë e italianë”. Kjo fjali folklorike, e cila është hequr më vonë nga përdorimi masiv, e shpjegon më mirë nivelin e propagandës komuniste dhe vijimin e saj të njëllojtë edhe në ditët tona, teksa kujtojnë se fituan betejat imagjinare. Të ishte për bujqit, barinjtë, kovaçët dhe hekurxhijtë, rrinin me mijëra vjet gjeneralët italianë dhe gjermanë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Indrit Hoxha:Nga Vora gati per 11 shkurt ora 12:00 ne shesh!

Politikë

Indrit Hoxha:Nga Vora gati per 11 shkurt ora 12:00 ne shesh!

Kandidati i dale nga primaret qe do te perfaqesoje PD per Bashkine e Vores Indrit Hoxha ka dale me nje thirrje ne rrjetet sociale ku fton qytetaret e Vores dhe te...

Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Politikë

Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Kryetari demokrat, Sali Berisha, deklaroi dje se agjenti i diskredituar i FBI, Charles McGonigal ka zhvilluar takime edhe në SPAK. “Këtu McGonigal është përdorur nga Edi Rama për qëllime nga më...

Zbërthehet pastruesja: Alda më kërkoi t'i ruaja paratë që vinin me çanta, vjedhjen e inskenova

Politikë

Zbërthehet pastruesja: Alda më kërkoi t'i ruaja paratë që vinin me çanta, vjedhjen e inskenova

Zbërthehet pastruesja Rozeta Dobi, pastruesja e arrestuar për vjedhjen e parave në shtëpinë e ish-zyrtares Alda Klosi. Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar për “BalkanWeb” dëshminë e plotë të pastrueses, e...