25 prilli 1945, dita e kufirit, tregon se nuk kemi pasur kufi me Jugosllavinë

Tuesday, 26 Prill 2022 18:49

Gjatë kohës së diktaturës komuniste, data 25 prill quhej dita e krijimit të forcave të kufirit, e caktuar nga Presidiumi i Kuvendit Popullor me vendimin nr.48, datë 23.11.1954. Në fakt më 25.4.1945 ishin marrë në dorëzim sektorët e kufirit në Korçë dhe Delvinë nga Divizioni i Mbrojtjes së Popullit. Në vitet 1944-1948 Shqipëria nuk kishte kufij me Jugosllavinë. Kjo u vulos edhe më shumë në vitin 1946 me bashkimin doganor me këtë shtet. Njësitë ushtarake pranë kufirit me Jugosllavinë u krijuan vetëm në vitin 1948, kur mbaroi “vëllazërimi i madh”. Në asnjë kohe tjetër, shteti shqiptar nuk ka qenë në këtë raport skandaloz në lidhje me kufirin me Jugosllavinë. Në vitin 1949 u shkri Divizioni i Mbrojtjes së Popullit dhe u krijuan Drejtoria e Kufirit dhe Brigada e Sigurimit të Shtetit (nuk ka lidhje me organet e Sigurimit të Shtetit. Emri u ndryshua shpejt dhe u formuan forcat e ndjekjes) në varësi të Ministrisë së Punëve të Brendshme. Në vitin 1951 u krijua Drejtoria e Forcave të Kufirit dhe Ndjekjes.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...