BE kërkon më shumë llogari nga gjigantët e internetit për lajmet e rreme

E Enjte, 11 June 2020 08:13

Zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian u bënë thirrje platformave sociale, si Facebook, Twitter e Google, që “t’i rrisin përpjekjet” për të trajtuar dezinformatat në lidhje me koronavirusin.

Nënpresidentja e Komisionit Evropian, Vera Jourova, kërkoi nga gjigantët e internetit që të ofrojnë raporte mujore për mënyrën se si po i frenojnë lajmet e rreme dhe përpjekjet e grupeve të huaja për të dobësuar masat e shëndetit në Evropë.

“Dezinformimi nuk dëmton vetëm shëndetin e demokracive tona, por dëmton edhe shëndetin e qytetarëve tanë”, tha ajo në një konferencë për media në Bruksel.

Komisioni këmbëngul se “aktorët e huaj dhe disa vende të treta, veçanërisht Rusia dhe Kina, janë angazhuar në operacione dhe fushata dezinformuese në BE”, tha Jourova, por pa dhënë më shumë detaje.

Bashkimi Evropian, disa herë, ka paralajmëruar për përpjekjet e aktorëve të huaj, sidomos Rusisë dhe Kinës, për të ndikuar qytetarët përmes fushatave të dezinformimit.

Jourova i vlerësoi gjigantët digjitalë amerikanë që kanë rënë dakord për një kontroll shtesë, që synon të ndalojë përhapjen e dezinformatave të lidhura me koronavirusin, por tha se ky është vetëm hapi i parë dhe se “ka hapësirë për përmirësim”.

“Ata duhet të ofrojnë më shumë prova se masat që kanë marrë janë duke funksionuar”, tha Jourova./REL

Modifikuar më E Enjte, 11 June 2020 08:15
Login to post comments

Lajmet e fundit

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...

SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

Politikë

SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

Nuk është mbyllur akoma muaji i parë i vitit dhe Edi Rama ka regjistruar kaq shumë skandale brenda pak ditësh, që do kishin rrëzuar dhjetë herë një qeveri kudo. Por ndërsa...

Gazetarja e VOA: McGonigal s'është pyetur akoma për takimet me Ramën

Politikë

Gazetarja e VOA: McGonigal s'është pyetur akoma për takimet me Ramën

Zyrtari i lartë i FBI-së Charles McGonigal është deklaruar i pafajshëm në seancën e parë në gjykatë. Kështu deklaroi gazetarja e Zërit të Amerikës Keida Kostreci në një lidhje me...