Samiti i parë evropian ballë për ballë

E Enjte, 11 June 2020 08:23

 

Samitet dhe takimet politike zakonisht janë të pakta, - por tani thjesht fakti që liderët po takohen personalisht, është një histori në vetvete.

Drejtuesit e katër vendeve evropiane do të takohen të enjten në Pallatin Lednice të Çekisë për të zhvilluar takimin e parë ballë për ballë të liderëve evropianë që kur koronavirusi goditi kontinentin.
Drejtuesit e Çekisë, Hungarisë, Polonisë dhe Sllovakisë kanë planifikuar të diskutojnë për fondin e Bashkimit Evropian 750 miliardë euro për rimëkëmbjen pas virusit.
Zëdhënësja e qeverisë çeke Jana Adamcova tha që politikanët do të duhet të zbatojnë udhëzimet shëndetësore. "Ata do të duhet të mbajnë maska dhe të respektojnë masat e zakonshme, ashtu si të gjithë të tjerët," tha ajo.”

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...