Shefi i NATO-s: Përgatituni për një luftë të gjatë që mund të përfundojë vetëm në tryezë

Premte, 03 June 2022 10:26

 

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka paralajmëruar vendet perëndimore se lufta do të vazhdojë për një kohë të gjatë.

Pas takimit me presidentin e SHBA-së Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë, ditën e djeshme, Stoltenberg tha se NATO duhet të vazhdojë të mbështesë Ukrainën në atë që po shndërrohet në një konflikt të gjatë.

"Duhet të jemi të prgatitur për një kohë të gjatë, sepse ajo që shohim është një luftë e shndërruar në një luftë shkatërrimi me ukrainas që po paguajnë shtrenjtë për mbrojtjen e vendit të tyre dhe me Rusinë që po regjuistron shifra të larta të vrarësh," tha ai.

Stoltenberg shprehet se kjo luftë ka gjasa të përfundojë në tavolinën e negociatave. Sipas tij vendet perëndimore duhet t'i mbështesin të dy vendet në tryezën e negocatave, pasi ajo lidhet ngushtë me atë që po ndodh në fushëbetejë.

"Kjo është e vetmja mënyrë që të dy palët të arrijnë një rezultat të kënaqshëm për këtë konflikt," shtoji ndër të tjera Stoltenberg

Login to post comments

Lajmet e fundit

Indrit Hoxha:Nga Vora gati per 11 shkurt ora 12:00 ne shesh!

Politikë

Indrit Hoxha:Nga Vora gati per 11 shkurt ora 12:00 ne shesh!

Kandidati i dale nga primaret qe do te perfaqesoje PD per Bashkine e Vores Indrit Hoxha ka dale me nje thirrje ne rrjetet sociale ku fton qytetaret e Vores dhe te...

Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Politikë

Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Kryetari demokrat, Sali Berisha, deklaroi dje se agjenti i diskredituar i FBI, Charles McGonigal ka zhvilluar takime edhe në SPAK. “Këtu McGonigal është përdorur nga Edi Rama për qëllime nga më...

Zbërthehet pastruesja: Alda më kërkoi t'i ruaja paratë që vinin me çanta, vjedhjen e inskenova

Politikë

Zbërthehet pastruesja: Alda më kërkoi t'i ruaja paratë që vinin me çanta, vjedhjen e inskenova

Zbërthehet pastruesja Rozeta Dobi, pastruesja e arrestuar për vjedhjen e parave në shtëpinë e ish-zyrtares Alda Klosi. Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar për “BalkanWeb” dëshminë e plotë të pastrueses, e...