Vizitë e dytë në Kiev/ Boris Johnson: Do ju mësojmë si të fitoni luftën për një paqe të qëndrueshme

Saturday, 18 June 2022 12:16

 

Për herë të dytë që nga fillimi i luftës, Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, zhvilloi një vizitë suprizë në Ukrainë.

Johnson u prit në Kiev nga Presidenti Volodymyr Zelensky, i cili e falenderoi për ndihmën e madhe në armatime, ekonomi dhe diplomaci.

 

Gjatë takimit, Johnson premtoi të nisë një operacion të gjerë për të stërvitur mijëra ushtarë ukrainas: “Mbretëria e Bashkuar mund të udhëheqë një program historik që do të ndryshojë rrjedhën e luftës, duke i dhënë Forcave të Armatosura të Ukrainës qëndrueshmërinë që u nevojitet për të fituar luftën për një paqe të qëndrueshme”.

 

Ky program parashikon trajnimin e deri në 10 000 ushtarëve ukrainas çdo 120 ditë jashtë vendit.

 

Ndërkohë, kohët e fundit, Kievi është shndërruar në një destinacion të preferuar të politikanëve.

Në fillim të javës ishte kryeministri malazez, Dritan Abazoviç dhe ai shqiptar, Edi Rama, që vizituan Ukrainën, ndërsa më pas edhe liderët e vendeve të Bashkimit Europian, si Macron, Scholz dhe Draghi.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Indrit Hoxha:Nga Vora gati per 11 shkurt ora 12:00 ne shesh!

Politikë

Indrit Hoxha:Nga Vora gati per 11 shkurt ora 12:00 ne shesh!

Kandidati i dale nga primaret qe do te perfaqesoje PD per Bashkine e Vores Indrit Hoxha ka dale me nje thirrje ne rrjetet sociale ku fton qytetaret e Vores dhe te...

Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Politikë

Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Kryetari demokrat, Sali Berisha, deklaroi dje se agjenti i diskredituar i FBI, Charles McGonigal ka zhvilluar takime edhe në SPAK. “Këtu McGonigal është përdorur nga Edi Rama për qëllime nga më...

Zbërthehet pastruesja: Alda më kërkoi t'i ruaja paratë që vinin me çanta, vjedhjen e inskenova

Politikë

Zbërthehet pastruesja: Alda më kërkoi t'i ruaja paratë që vinin me çanta, vjedhjen e inskenova

Zbërthehet pastruesja Rozeta Dobi, pastruesja e arrestuar për vjedhjen e parave në shtëpinë e ish-zyrtares Alda Klosi. Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar për “BalkanWeb” dëshminë e plotë të pastrueses, e...