Mesazhi i parë i Mbretit Charles III: Zotohem se do të ruaj parimet kushtetuese që janë në zemër të kombit tonë

Saturday, 10 September 2022 08:31

 

Pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II, Mbretëria e Bashkuar tashmë ka në fron një Mbret dhe ai është Charles III. Pasditen e sotme, ai ka mbajtur fjalën e parë, një mesazh drejtuar popullit, ku zotohet të shërbejë me devotshmëri.

 

“Ashtu siç bëri Mbretëresha me një devotshmëri të pathyeshme, unë gjithashtu zotohem solemnisht, për të gjithën kohën që do të më lejojë Zoti, të ruaj parimet kushtetuese që janë në zemër të kombit tonë.

Kudo ku ju mund të jetoni në Mbretërinë e Bashkuar apo në territoret në mbarë botën dhe cilido të jetë besimi dhe formimi juaj, unë do të përpiqem t’ju shërbejë me besnikëri, respekt dhe dashuri, siç kam bërë gjatë të gjithë jetës time”, tha ndër të tjera Mbreti.

Në fund të fjalës Mbreti Charles III kishte edhe një mesazh për nënën e tij të ndjerë.

“Dhe për mamanë time të dashur, ndërkohë që nisesh në rrugën e jashtëzakonshme për t’u bashkuar me tim atë, dua thjesht të të them këtë: faleminderit.

Faleminderit për dashurinë tënde, dhe devotshmërinë ndaj familjes tonë dhe familjes së kombeve që u ke shërbyer me zell gjatë të gjithë këtyre viteve”.

Mbretëria e Bashkuar është në zi pas vdekjes së Mbretëreshës. Pas disa ditësh do të mbahet një funeral shtetëror për të.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...