Charless III shpallet sot zyrtarisht Mbreti i Mbretërisë së Bashkuar

Saturday, 10 September 2022 09:38

 

Dy ditë pas vdekjes së nënës së tij, Elizabeth II, Charles III shpallet zyrtarisht sot Mbret, ndërsa Mbretëria e Bashkuar është në zi kombëtare.

Mediat britanike raportojnë se Charles do të marrë pjesë në një ceremoni historike të Këshillit të Anëtarësimit që do të fillojë në orën 10:00.

 

Më pas, shpallja e parë publike e sovranit të ri do të mbahet në orën 11:00.

Tradicionalisht lexohet nga Mbreti i Armëve Garter në ajër të hapur deri në një bujë me bori nga ballkoni i Gjykatës së Friary në St James, me përshëndetje me armë në Hyde Park dhe në Kullën e Londrës.

 

Një proklamatë e dytë në Royal Exchange në qytetin e Londrës do të lexohet një orë më vonë, në mesditë. Deklarata të veçanta do të lexohen në Skoci, Uells dhe Irlandën e Veriut mesditën e së dielës.

Charles, 73 vjeç, u bë automatikisht monark pas vdekjes së Mbretëreshës të enjten, por procedurat e sotme janë një formalitet kushtetues për të njohur sovranitetin e tij, përcjell abcnews.al.

Gjatë një fjalimi drejtuar kombit të premten në mbrëmje, Mbreti Charles III u zotua t’i shërbejë vendit “me besnikëri, respekt dhe dashuri”.

Ai i bëri homazhe nënës së tij, Mbretëreshës dhe shprehur trishtiin e thellë për humbjen e saj. Ëilliam dhe Catherine u emëruan Princi dhe Princesha e Uellsit, dhe Charles foli për dashurinë e tij për Harry-n dhe Meghan-in.
Mbreti u takua gjithashtu me kryeministren Liz Truss të premten në mbrëmje në Pallatin Buckingham. Kur mbërriti në pallat, u prit me brohoritje dhe puthje nga mijëra dashamirës. Homazhet për Mbretëreshën Elizabeth vazhduan gjatë natës

Modifikuar më Saturday, 10 September 2022 09:39
Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...