Kjo është lamtumira më e madhe që ka parë bota ndonjëherë

Hënë, 19 September 2022 11:17

Nga Hauke Herffs, BILD

Kjo është një ditë që ndoshta nuk do të ndodhë më kurrë.

 
 
 Funerali shtetëror i Elizabetës II fillon sot në Londër në orën 11:44. Funeral familjar, mega-akt shtetëror, bota i përulet sërish Mbretëreshës. Është lamtumira më e madhe që është parë ndonjëherë.
 
Rreth 2 mijë persona janë të ftuar. Përshirë rreth 500 mbretër dhe udhëheqës shtetërorë si p.sh: Presidenti i SHBA, Joe Biden dhe presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Krerët e familjeve më të rëndësishme mbrëtërore kanë mbërritur dhe më shumë se 30 krerë qeverish janë ftuar (me përjashtim të luftënxitësit Vladimir Putin). Më shumë nuk është e mundur.
 

Për më tepër, rreth 1 milionë njerëz udhëtuan për në Londër për të ndjekur procesionin përtej pallatit ‘Buckingham’ dhe transportin për në kështjellën ‘Windsor’, 13 kilometra larg. Niveli i sigurisë? Mega-i lartë! Janë dislokuar policia, shërbimet sekrete, njësitë ushtarake dhe anti-terror.

Akti i fundit: Mbretëresha do të varroset në orën 20:30 në kishëzën Shën Xhorxh pranë kështjellës ‘Windsor’. Richard Wellesley, zyrtar i lartë në gjykatën britanike, do të thyejë shkopin e saj të bardhë. Një gjest ceremonial që simbolikisht i jep fund shërbimit të Mbretëreshës si monarke.

Epoka e Elizabetës Ii ka përfunduar. Por ajo do të mbetët përgjithmonë monarkja e përjetshme.

Modifikuar më Tuesday, 20 September 2022 10:22
Login to post comments

Lajmet e fundit

Nord Stream: CIA e kishte paralajmëruar Gjermaninë për sulme të mundshme që nga vera

Globi

Nord Stream: CIA e kishte paralajmëruar Gjermaninë për sulme të mundshme që nga vera

  Shërbimi amerikan i inteligjencës CIA e kishte paralajmëruar Gjermaninë për javë të tëra për sulme të mundshme ndaj tubacioneve të gazit natyror që kalonin përmes Balltikut, pretendon revista gjermane Spiegel. Qeveria...

‘Alarmante’/ Xhixho: 50 mijë studentë më pak se 8 vite më parë! Pseudoreformat, rrugë pa krye

Politikë

‘Alarmante’/ Xhixho: 50 mijë studentë më pak se 8 vite më parë! Pseudoreformat, rrugë pa krye

  Deputetja e PL-së, Erisa Xhixho deklaroi sot se ajo që po ndodh në universitetet e vendit është alarmante, ku në prag të vitit të ri akademik, kemi 50 mijë studentë...

‘3 kulla në truallin e ish-UET’/ Berisha: Monumentet e krimit, nën emrin e deputetit të PS, mbushin Tiranën

Politikë

‘3 kulla në truallin e ish-UET’/ Berisha: Monumentet e krimit, nën emrin e deputetit të PS, mbushin Tiranën

  Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka denoncuar ndërtimin e tre kullave në ish-truallin e UET, nën emrin e deputetit të PS Laert Duraj. ‘Qeveria e drogës lumturon lepirësit e saj...