Organizatorët e G20 duke diskutuar se si të përjashtojnë zyrtarët rus nga fotoja familjare

Hënë, 14 November 2022 09:51

 

"Fotografia familjare" tradicionale e delegatëve të G20 do të anulohet këtë vit, sipas Londrës Playbook të POLITICO.

Siç e thotë Playbook, masa ishte për t'i "kurrë udhëheqësve turpin e fotografimit duke buzëqeshur pranë Lavrovit" - përfshirë presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy, i cili pritet të marrë pjesë.


Besohet se presidenti i Indonezisë Joko Widodo është i pakënaqur me këtë, kështu që organizatorët e G20 tani po mendojnë të bëjnë fotografinë vetëm me krerët e shteteve dhe qeverive për të ngrirë zotin Lavrov.

Këtë mëngjes, Zelenskyy u shpreh se gjetën prova të më shumë se 400 krimeve të supozuara të luftës në zonën e çliruar së fundmi të Khersonit.

Modifikuar më Hënë, 14 November 2022 09:56
Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...