Kongresi Amerikan vendos emerimin ndertesave me emrat e Max Cliland dhe Isakson

Diel, 27 November 2022 14:03
ATLANTA - Dy ndërtesa të Çështjeve të Veteranëve në zonën e Atlantës po riemërohen për dy ish-senatorë amerikanë nga Gjeorgjia, të cilët shërbyen si avokatë për një kohë të gjatë për veteranët e Amerikës.

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA miratoi dy projektligje javën e kaluar që autorizonin riemërtimin e Zyrës Rajonale të VA në Decatur për Senatorin e ndjerë republikan Johnny Isakson dhe Qendrën Mjekësore VA në Atlanta për ish-senatorin demokrat Max Cleland, i cili vdiq në fund të vitit të kaluar.

"Veteranët tanë meritojnë më të mirën dhe senatori Isakson gjithmonë luftoi për ta," tha senatori Jon Ossoff, D-Ga., sponsor i projekt-ligjit dypartiak që nderon Isakson. "Riemërtimi i Zyrës Rajonale të Atlanta VA për nder të tij do të na frymëzojë të ngrihemi në mbrojtje të veteranëve të Gjeorgjisë çdo ditë, siç bëri senatori Isakson."

"Max Cleland ishte një udhëheqës empatik dhe një patriot i pasionuar me një zemër luftëtari për veteranët tanë dhe për Gjeorgjinë," tha senatori Raphael Warnock, D-Ga., i cili sponsorizoi legjislacionin për nder të Cleland. "Jeta dhe trashëgimia e tij do të jetojnë përgjithmonë në zemrat tona."

Të dy projektligjet kaluan në Dhomën e Përfaqësuesve javën e kaluar me mbështetjen dypartiake pas pastrimit të Senatit në fillim të këtij viti. Ata tani shkojnë në tryezën e Presidentit Biden për nënshkrimin e tij

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...

SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

Politikë

SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

Nuk është mbyllur akoma muaji i parë i vitit dhe Edi Rama ka regjistruar kaq shumë skandale brenda pak ditësh, që do kishin rrëzuar dhjetë herë një qeveri kudo. Por ndërsa...

Gazetarja e VOA: McGonigal s'është pyetur akoma për takimet me Ramën

Politikë

Gazetarja e VOA: McGonigal s'është pyetur akoma për takimet me Ramën

Zyrtari i lartë i FBI-së Charles McGonigal është deklaruar i pafajshëm në seancën e parë në gjykatë. Kështu deklaroi gazetarja e Zërit të Amerikës Keida Kostreci në një lidhje me...