Moska 'orienton' Serbinë: Do merrni pjesë në konferenca ndërkombëtare kur të jemi edhe ne të pranishëm

E Enjte, 05 Janar 2023 20:35

Mediat serbe raportojnë se në një takim me Ministrin e Punëve të Jashtme Ivica Daçiç në fund të dhjetorit 2022, Boçan Kharçenko ka sqaruar se bëhet fjalë për Samitin për Demokraci, Këshillin e Komunitetit Politik Evropian dhe disa tubime të tjera ku fokusi do të jetë Rusia.

 
Ai ka shtuar se SHBA-të do të kërkojë përjashtimin e Rusisë nga Kombet e Bashkuara, nën të njëjtin parim si kur u dëbua Republika Federale e Jugosllavisë në 1992.
 

Ky reagim vjen teksa presidenti serb, Aleksandër Vuçiç bëri me dije sërish se nuk do u bashkohet sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...