Ish-kryeministri italian: Franca rrëzoi një avion me 81 civilë, në përpjekje për të vrarë Gadafin

Saturday, 02 September 2023 23:57
Ish-kryeministri italian, Giuliano Amato, në një intervistë pretendoi se një raketë e forcave ajrore franceze rrëzoi aksidentalisht një avion pasagjerësh mbi Detin Mesdhe në vitin 1980 në një përpjekje të dështuar për të vrarë liderin e atëhershëm të Libisë, Moammar Gadafi.

 

Ish-kryeministri i bëri thirrje presidentit francez Emmanuel Macron që ose të përgënjeshtrojë, ose të konfirmojë pohimin e tij për shkakun e rrëzimit të 27 qershorit 1980, i cili vrau të gjithë 81 personat në bordin e avionit, raporton AFP.

Amato tha se është i bindur se Franca goditi avionin ndërsa synonte një avion ushtarak libian.
 
Ndërsa pranoi se nuk kishte prova të forta, Amato pohoi gjithashtu se Italia informoi Gadafin dhe kështu ai, ndërsa po kthehej në Tripoli nga një takim në Jugosllavi, nuk hipi në avionin ushtarak libian.
Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...