Prokurori Special, Smith, nën hetim nga Departamenti i Drejtësisë, dyshohet për ryshfete dhe lidhje me McGonigal

Hënë, 25 December 2023 19:03

Nga Robert Papa

Në emisionin “Fokus nga Robert Papa” u zbardh një ankesë ndaj Inspektorit të Përgjithshëm të Departamentit të Drejtësisë lidhur me Prokurorin e Përgjithshëm, Smith. 

“Fokus” zbardh akuzat ndaj Prokurorut Special Smith si dhe disa idhje tw dyshimta te tij me MCgonigal dhe Nezen.

Zyrtari Moynihan, paraqiti një ankesë sinjalizuesi në Zyrën e Inspektorit të Përgjithshëm të Departamentit të Drejtësisë më 28 nëntor duke pretenduar se Jack Smith, Prokurori Special që ndiqte Donald Trump, ishte i përfshirë në një skemë zhvatjeje ndërsa ai punonte në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. )

 
 

Ankesa e Moynihan është dinamit politik sepse ofron prova rrethanore për të mbështetur besimin e Donald Trump se Jack Smith nuk është vetëm i motivuar politikisht, por edhe i korruptuar. Ekipi i Trump me mençuri është përmbajtur nga grumbullimi i këtyre lajmeve në mënyrë që të shmangë akuzat se kjo ishte një punë e sajuar dhe motivuar.

John Francis Moynihan është një ish-punonjës i Administratës së Zbatimit të Drogës ("DEA") . John është eksperti më i mirë në botë për pastrimin e parave dhe krimet financiare. Ai paraqet kredencialet e tij në paragrafin e hapjes së ankesës.

Ankesa përfshin deklarata nga katër persona me lidhje me Kosovën — Milaim Zeka, Edlira Qefalija, Halit Sahitaj dhe Darko Perovic. Dua të përqendrohem veçanërisht në dëshminë e betuar të Halit Sahitajt, sepse ajo ofron rrëfimin më gjithëpërfshirës të makinacioneve të Jack Smith në GJND dhe ngre pyetje serioze për integritetin e Gjykatës dhe gjykimeve të saj.

Sahitaj, një shqiptar me origjinë, jeton në Spanjë dhe është një biznesmen i pasur,  me kontakte në të gjithë Ballkanin dhe Rusinë.

Sipas deklaratës së tij të betuar, Sahitaj thotë se mësoi për skemën e zhvatjes nga një njeri që përdorte emrin “Florian”, i cili pretendonte se ishte një amerikan që punonte për CIA-n. Emri i vërtetë i "Florianit" është Faik lmeri dhe ai figuron si belg dhe jo amerikan në patentën e shoferit. Florian/Imeri kontaktoi për herë të parë me Sahitajn në shkurt të vitit 2022. Imeri nuk është thjesht një mashtures që maskohet si pasuri e CIA-s. Ai kishte një marrëdhënie të drejtpërdrejtë me Jack Smith dhe ai e prezantoi Halitin me Jack Smith dhe, sipas deklarimit:

e shtyu [Halit Sahitaj[ të bënte ofertën e Prokurorisë së Specializuar për të zhvatur oligarkët rusë dhe familjen dhe miqtë e Thaçit në këmbim të butësisë.

Konkretisht, Imeri e udhëzoi Halitin që të gjente oligarkë rusë që janë në listën e sanksioneve të SHBA-së, në mënyrë që të ofronin "ndihmë" për t'i hequr nga lista ose, për ata oligarkë që nuk ishin në listë, për t'i mbajtur ata jashtë.

Halit përshkruan në detaje 6 ndërveprime me Smith dhe Imerin gjatë dy viteve (qershor 2020 deri në prill 2022). Prezantimi i parë i Halit me Jack Smith ishte përmes telefonit në qershor 2020, pasi ai mori detyrën nga Imeri për të zhvilluar një marrëdhënie me një biznesmen rus, Valeri Subbotin.

Gjatë kësaj bisede, Floriani ka marrë një telefonatë. Ai mbajti telefonin që unë ta shihja dhe ekrani shkroi "Jack Smith" dhe kishte një foto të peshores së drejtësisë për fotografinë e kontaktit. Floriani u përgjigj dhe tha: "Përshëndetje zotëri, unë jam me njeriun tonë të ri nga Spanja". Floriani e vuri telefonin në altoparlant dhe një zë mashkulli në anglisht të përsosur tha: "Përshëndetje, jam mirë që ju njoha." E përfunduam takimin dhe u ktheva në Spanjë.

Në korrik 2020, Imeri i tha Halitit se Jack Smith donte ndihmën e tij në mbledhjen e provave që të përdoreshin kundër zyrtarëve të qeverisë shqiptare.

“Kam vazhduar kontaktet e përditshme me Florianin gjatë gjithë korrikut. Një ditë, Floriani më telefonoi dhe më njoftoi se Jack Smith po përgatitet të arrestojë të gjithë njerëzit e lartë të qeverisë në Kosovë. Gjatë një bisede, Floriani më tha se Jack Smith mendon se unë mund ta ndihmoja atë të përgatitej për procedurat gjyqësore. Me gatishmëri pranova të ndihmoja. Në gusht 2020, Imeri kontaktoi Halitin dhe e ngarkoi atë të kontaktonte me tre “kriminelë lufte” në Kosovë. Imeri tha se zyra e Jack Smith do të nxirrte dosje për tre personat dhe se detyra e Halitit ishte t'i kontaktonte ata dhe të kërkonte ryshfet. Haliti veproi sipas udhëzimeve dhe shkaktoi zemërimin e tre objektivave. “

Për të fituar besimin e operacionit të Smith, Halit iu kërkua të "dhuronte" më shumë se 400,000 dollarë për një fond të zi të përdorur nga zyra e Prokurorit. Haliti bëri sipas udhëzimeve:

Dy-tre ditë më vonë, Floriani i telefonoi. Ai më tha se dikush donte të më falënderonte për dhurimin tim. Ai vuri në telefon dikë tjetër i cili më falënderoi shumë për dhurimin tim. E njoha zërin si Prokurori Jack Smith ndërsa patëm një bisedë në telefon në qershor të 2020. Ai tha se Floriani do të ishte në kontakt me mua për operacionet e ardhshme. Unë dhe Floriani rifilluam bisedat tona të përditshme telefonike.

Detyra tjetër e Halitit ishte të jepte dëshmi të rreme në Hagë kundër presidentit të Kosovës Thaqi Floriani më pyeti nëse do të isha gati për dy ose tre orë. Ai më pyeti nëse kisha një stilolaps për të mbajtur shënime për udhëzimet e mia. Dëgjova një person në sfond dhe e njoha zërin. Floriani e thirri me emër, Xhek. Xheku i foli në anglisht dhe Floriani me mua në shqip. I mbajta shënim udhëzimet e mia në fletoren time të dëshmisë që do të jepja. Pas kësaj bisede, Floriani më tha të shkoja në hotelin që ai ofroi pranë Prokurorisë në Hagë.

Deklarata e Halit përshkruan në detaje dëshminë e tij të paraqitur nën pyetje nga një prej bashkëpunëtorëve të gjatë të Jack Smith, David Harbach. Haliti transmeton këtë bisedë me Harbach:

Si muhabet, e pyeta Davidin: "Ku është prokurori Jack Smith?" David tha: “Për momentin, Jack Smith nuk është këtu, por unë jam informuar nga Jack se ju do të vini për këtë dëshmi.”Deri tani Haliti është ende gjallë. Ai është në një turshi sepse rus, Michal Prochorov, e fajëson atë se duhet të paguajë 7,000,000 dollarë. Por kjo nuk është mishi i kësaj historie. Çfarë dreqin po bënte Jack Smith?

Pretendimet e Halitit dhe të tjerëve mbështeten me prova të rëndësishme dokumentare/elektronike. Por ka çështje më të gjera në lojë dhe këto kërkojnë përgjigje. Nëse pretendimet e Milaim Zekës, Edlira Qefalisë, Halit Sahitajt dhe Darko Perovicit janë të vërteta, atëherë kjo vë në pikëpyetje objektivitetin dhe drejtësinë e GJND-së. Rrëfimet e anëtarëve për aktivitetet shtrënguese dhe të paligjshme që supozohet se janë kryer nga Jack Smith tregojnë se kjo Gjykatë ishte e angazhuar në një mision politik në shërbim të politikës së jashtme të SHBA-së dhe jo në kërkim të drejtësisë.

Image

Modifikuar më Hënë, 25 December 2023 19:12
Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...