Pse koronavirusi vret më shumë burra se gra?

Hënë, 20 Prill 2020 12:52

Pse coronavirusi vret më shumë burra sesa gra? Një nga misteret e shumta që ende rrethojnë pandeminë mund të jetë afër një shpjegimi.

Një studim i kryer në SH.B.A. nga Sistemi Shëndetësor Montefiore dhe Kolegji i Mjekësisë Albert Einstein, në bashkëpunim me Spitalin Kasturba për Sëmundjet Infektive në Mumbai të Indisë, propozon një përgjigje të cuditshme per kete mister, saktesisht, duke thene se “faji fshihet ne testikuj”.

Keshtu shkruan sot Il Messagero, duke iu referuar studimit ne fjale.

Sipas studiuesve, gjendrat seksuale mashkullore perbejne nje lloj “fortesë”, në të cilën virusi strehohet kur është nën sulm.

Një fortesë që nuk ekziston tek gratë, pasi vezoret ndryshe nga testikujt nuk kanë proteinën ACE2, receptorin me te cilin lidhet covid-19 për të pushtuar qelizat njerëzore.

Hulumtimi u krye nga katër studiues, profesori i biologjisë molekulare Amit Verma, profesori i biologjisë Ulrich Steidl, onkologu Aditi Shastri dhe nëna e tij, Jayanthi Shastri, mikrobiologe në Indi.

Të katër botuan esenë e tyre në MedRxiv, një sit në të cilin shkencëtarët kanë shkëmbyer informacione dhe të dhëna për koronavirusin javët e fundit, megjithëse ato nuk janë kontrolluar nga burime autonome.

“Studimet e kryera në të gjithë botën – shkruajne ata, – kanë treguar në mënyrë të përsëritur një incidencë më të lartë dhe një shkalle me te rende te semundjes tek burrat sesa tek gratë”.

Dijetarët shpjegojnë se ata kanë vërejtur se si burrave u duhen më shumë kohë për të “hequr qafe virusin”, dhe se kjo mund të shpjegojë “shkallen me te rende te semundjes tek ata”.

Eshtë konfirmuar se si në Kinë, në Korenë e Jugut dhe në Itali, në Britaninë e Madhe, Spanjë dhe në Shtetet e Bashkuara, se burrat përfaqësojnë një numër më të madh të vdekjeve. Në New York ka pasur po ashtu te njejtin trend, vdekjet e meshkujve janë 68 përqind dhe vdekjet e grave janë 32 përqind.

Ekzistonte teoria që kjo ndodh pasi burrat janë më shpesh duhanpirës dhe kanë presion më të lartë të gjakut, ose se sistemi imunitar femëror reagon menjëherë me forcë më të madhe se ai mashkullpr.

Shpjegimi i katër studiuesve amerikanë dhe indianë, tregon përsëri me prova të shumta se virusi hyn në trupin e burrave, edhe përmes testikujve, ku do të mbetej më i mbrojtur nga reagimi i sistemit imunitar. Dhe falë kësaj “fortesë”, covid-19 do të jetë në gjendje të rezistojë më gjatë tek burrat, duke vrarë më shumë ata sesa gratë.

Sigurisht që kërkimi duhet të jetë subjekt i kontrolleve dhe verifikimeve shkencore te tjera. Por ne mbeshtetje te kesaj teorie kane dale edhe te tjere, si Profesori Kathryn Sandberg nga Universiteti Georgetown një specialist në ndryshimin e reagimeve imune midis burrave dhe grave.

Profesori i tha Washington Post se ai besonte se “testikujt mund të luanin një rol”, dhe rekomandoi që të gjitha spitalet të përpiqen të mbajnë të dhëna shumë më të sakta për reagimet e ndryshme midis grave dhe burrave, sepse “vetëm atëherë mund të të kuptojnë mekanizmat që përdor virusi për të sulmuar trupin e njeriut ”.

Nëse teoria do të konfirmohej nga studime të mëtejshme, një faktor tjetër shqetësues do të pasonte, domethënë që covid-19 transmetohet edhe seksualisht: “Duhet të merret në konsideratë që virusi mund të sekretohet në lëngun seminal”, paralajmëron profesor Aditi Shastri.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Rreziku nga fatkeqësitë natyrore, Shqipëria me rreth të kuq / Siguroni shtëpinë dhe biznesin tuaj në SIGAL

Aktualitet

Rreziku nga fatkeqësitë natyrore, Shqipëria me rreth të kuq / Siguroni shtëpinë dhe biznesin tuaj në SIGAL

  Fatkeqësitë natyrore edhe për shkak të ndryshimeve klimatike kanë ndryshuar agresivitetin dhe përsëritjen e tyre duke detyruar vende anembanë globit të angazhohen me plane të reja parandalimi. Shqipëria është një...

Nord Stream: CIA e kishte paralajmëruar Gjermaninë për sulme të mundshme që nga vera

Globi

Nord Stream: CIA e kishte paralajmëruar Gjermaninë për sulme të mundshme që nga vera

  Shërbimi amerikan i inteligjencës CIA e kishte paralajmëruar Gjermaninë për javë të tëra për sulme të mundshme ndaj tubacioneve të gazit natyror që kalonin përmes Balltikut, pretendon revista gjermane Spiegel. Qeveria...

‘Alarmante’/ Xhixho: 50 mijë studentë më pak se 8 vite më parë! Pseudoreformat, rrugë pa krye

Politikë

‘Alarmante’/ Xhixho: 50 mijë studentë më pak se 8 vite më parë! Pseudoreformat, rrugë pa krye

  Deputetja e PL-së, Erisa Xhixho deklaroi sot se ajo që po ndodh në universitetet e vendit është alarmante, ku në prag të vitit të ri akademik, kemi 50 mijë studentë...