Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

E Enjte, 20 Janar 2022 19:41

 

Marka luksoze e modës Gucci është përballur me kritika për fushatën e saj të fundit për të cilën ka paraqitur tigra të vërtetë. Pasi janë publikuar disa foto të fushatës, e cila feston Vitin Kinez të Tigrit, përdoruesit e mediave sociale nuk e kanë pritur mirë këtë gjë.Koleksioni i stilistit italian quhet ‘GucciTiger’, i cili u zbulua në fillim të këtij muaji dhe përmban “një përzgjedhje të gjerë të veshjeve të gatshme dhe aksesorëve, që paraqesin interpretime të ndryshme të kafshës”. Marka përmendi se është një “shtyllë” e koleksioneve të Alessandro Michele dhe një reflektim i magjepsjes së tij me natyrën.

Në fotografitë e fushatës, ne mund të shohim modele të veshura me koleksionin e bërë si për burra ashtu edhe për gra, dhe duke pozuar me tigra,duke u shtrirë në një divan, duke pirë çaj, etj. Marka ka nëntitulluar njërën nga fotot, duke thënë se natyra, jeta e egër dhe banorët e saj janë veçanërisht të rëndësishme për Gucci-n, e cila në shkurt 2020, iu bashkua “The Lion’s Share Fund”, një nismë unike që mbledh fondet shumë të nevojshme për të mbrojtur speciet e rrezikuara dhe habitatet e tyre natyrore.Ai përmendi gjithashtu se një “organizatë e palës së tretë për mirëqenien e kafshëve, “American Humane”, monitoroi grupin në të cilin ishin të pranishme kafshët dhe verifikoi se asnjë kafshë nuk ishte dëmtuar.Në seksionin e komenteve, megjithatë, njerëzit theksuan se përdorimi i tigrave të vërtetë ishte një “thirrje e gabuar”, sepse këto specie të rrezikuara absolutisht nuk mund të përdoren si aksesorë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...